De haven van Gent in de middeleeuwen Afbeelding 10. Fragment naar een Zeelandkaart uit 1696 van J. Meertens. Vanuit de Westerschelde is de haven van Boekhoute gemakkelijker te bereiken dan de ingang van het kanaal bij Sas van Gent. Afbeelding 11. Het huidige vaarwater nabij Kluizen, komende uit Gent. Voeren hier in de middeleeuwen 150 koopvaardij schepen dagelijks af en aan? baar. En ook is op alle drie de plaatser een sluis zinvol ter correctie van ondiep vaarwater, dan wel van storend getijde-verschil. Zowel Ecluse als Sluis lagen stroomafwaarts van een grote stad aan een vaarwater. Nu ligt ook Kluizen stroomafwaarts van de grote stad Gent aan een vaarwater, en werd gesticht omstreeks 1120, de tijd waarin de verzanding nabij Brugge problemen begon te geven: de parallel met het ontstaan van Damme is opvallend. Zowel de plaats als de naam van Cluse wekken de indruk dat we bij deze plaats te maken hebben met een sluis in de vaarwater van Gent naar zee. Bij toenemende verzanding zou zon sluis een duidelijke functie gehad hebben, om de gracht bevaarbaar te houden. Huidige situatie Nog tot 1950 bleef de haven van Boekhoute bestaan. Pas na de indijking van de Braakman werd de haven opgedoekt. Met een beetje moeite is het heden ten dage nog steeds mogelijk over het water van Gent langs Boekhoute naar de Westerschelde te varen. Hoewel hier en daar wat rudimentair, bestaat het vaarwater nog steeds. (Afb.11 Ten noorden van Assenede herinneren de "Grote Geul", de "Rode Geul" en de "Vlietbeek" nog aan het vroegere vaarwater naar de Braakman. Conclusie Op grond van de aangedragen argumenten kan de mogelijkheid van het bestaan van een Gentse zeehaven in de middeleeuwen niet zonder meer ontkend worden. De geologische ondergrond maakt een waterloop ter plaatse niet onmogelijk. Mededelingen in oude kronieken lijken te zinspelen op het bestaan van een direct vaarwater van Gent naar zee. Mededelingen over een staatkundige en kerkelijke grens alhier suggereren het bestaan van een natuurlijke grens. Dat een vaarwater "Ottogracht" of Schipgracht die grens vormde lijkt waarschijnlijk. Ook het reeds vroeg bestaan van een diepe inbraakgeul van de Wester schelde nabij Biervliet tot Boekhoute 16

Zeeuws Tijdschrift | 1994 | | pagina 16