De verzelfstandiging van het kadaster Vastgoedsysteem Mutaties Landinrichting vastgoedinformatie in databases zijn opgeslagen en kan de registratie volledig geautomatiseerd plaatsvinden. Verder worden registers over de rechtstoestand van schepen en vliegtuigen bijgehouden, echter niet in Zeeland. Voor Zeeland kan men daarvoor terecht bij het Kadaster in Rotterdam. Zodra ook deze registratie is geautomatiseerd zal deze ook in Zeeland kunnen worden geraadpleegd. In 1992 werden bij het Kadaster Zeeland 18.000 akten ingeschreven, waarvan 7.400 hypotheekakten. Uit het vastgoedsysteem werd zo'n 54.000 keer informatie verstrekt zowel schriftelijk, als via telefax en telefoon en aan de balie. Kenmerkt van het vastgoedsysteem is de perceelsgewijze indeling. Een perceel is een deel van het Nederlands grondgebied. Het behoort aan één eigenaar of andere zakelijke gerechtigde. De grenzen van het perceel zijn door ambtenaren van het Kadaster gemeten en in kaart gebracht. Het Kadaster Zeeland beheert een bestand van ongeveer 2.000 kaarten waarop ongeveer 200.000 percelen met een totale oppervlakte van 296.000 ha zijn afgebeeld. In het bestand komen 95.000 zakelijke gerechtigden voor. Elk perceel heeft zijn eigen nummer binnen een kadastrale gemeente en binnen een deel (sectie) van een gemeente. De aanduiding van het perceel met gemeente, sectie en nummer (b.v. Middelburg L 3245) wordt kadastrale aanduiding genoemd. Bij verkoop van het perceel dient in de akte van verkoop, die door de notaris wordt opgemaakt, de kadastrale aanduiding te worden vermeld. Zo'n akte moet worden ingeschreven in het openbaar register en is daarmee voor een ieder ter inzage. Dit geeft tegelijkertijd het openbare karakter van het register aan. Dus de informatie die bij het Kadaster is opgeslagen in de openbare registers is voor iedere burger te raadplegen. Het maatschappelijk belang van deze informatie is groot voor het rechtsverkeer van onroerend goed. Naast particuliere gebruikers wordt het systeem veelvuldig door professionele klanten geraadpleegd. Voor hun dagelijks werk doen notarissen, makelaars, aannemers, banken, verzekeringsmaatschappijen, projectontwikkelaars en beleggers een beroep op het kadastrale vastgoed systeem. Deze informatie is ook noodzakelijk voor de taakuitoefening van andere overheidsinstellingen. Zo levert het Kadaster regelmatig gegevens aan ministeries, provincies, gemeenten en waterschappen. Sinds 1992 is het mogelijk geworden om de informatie van het Kadaster te betrekken via een nieuw medium, het Kadaster-Netwerk. Door een communicatienetwerk kunnen de kadastrale en hypothecaire gegevens worden geraadpleegd. Zo kan men op de eigen werkplek op elk gewenst moment over actuele informatie beschikken. In Zeeland zijn thans 22 notariskantoren en enkele makelaars aangesloten. M D0EIBURG L 5 Kadastrale kaart van Middelburg. Door verkoop van onroerende zaken ontstaan mutaties, die in het vastgoed systeem moet worden verwerkt. Dit betreft twee soorten mutaties. In de eerste plaats de mutaties door verkoop van gehele percelen De wijziging houdt in dat de eigenaar van het perceel verandert. In de registratie wordt daartoe de oude eigenaar vervangen door de nieuwe en het systeem is weer actueel. In de tweede plaats de mutaties van gedeeltelijke percelen. Indien een gedeelte van een perceel wordt verkocht moet er heel wat meer gebeuren. Hier komen de rood-witte stokken in beeld, want bij de verkoop van een gedeeltelijk perceel moet er eerst worden gemeten. Koper en verkoper worden uitgenodigd om aan de landmeter van het Kadaster de nieuwe grens aan te wijzen in het terrein. Als dat heeft plaatsgevonden meet de landmeter de nieuwe grens op en laat zijn opmeting verwerken in het kadastrale vastgoed-systeem. Daardoor ontstaan nieuwe percelen met nieuwe oppervlakten. Het ver kochte deel wordt tenaam gesteld van de nieuwe eigenaar en het over blijvende deel ten name van de verkoper. In het systeem worden beide delen onder nieuwe kadastrale perceelnummers ingevoerd en het systeem is weer bij. Het tweede strategische element van de kerntaak van het Kadaster bestaat uit de bijdrage aan de voorbereiding en uitvoering van landinrichting. Het doel van landinrichting is de verbetering van de inrichting van landelijke gebieden. Ging dat vroeger uitsluitend om verbetering van de agrarische sector, tegenwoordig gaat het om een totale verbetering van het gebied. Hierbij wordt naast de landbouw aandacht geschonken aan natuur, recreatie, milieu en cultuurhistorie. De rol van het Kadaster bij landinrichting richt zich op het leveren van technische en juridische ondersteuning. De werk zaamheden spitsen zich toe op het verkavelingsproces, het ruilen en toedelen van de nieuwe kavels. Dat betekent weer wijziging van rechtstoestand. Door landinrichting vervallen namelijk alle rechten. Alle rechten op de onroerende zaken dienen dan ook opnieuw te worden vastgelegd in de zogenoemde akte van toedeling. Deze door een notaris opgemaakte akte wordt ingeschreven in de openbare registers, zodat de rechtszekerheid voor de belang- 20

Zeeuws Tijdschrift | 1994 | | pagina 20