De verzelfstandiging van het kadaster hebbenden is gewaarborgd. Het vastgoedsysteem is hiermee gewijzigd en is raadpleging van de actuele situatie mogelijk. In Zeeland zijn op dit moment zeven landinrichtingsprojecten met een totale oppervlakte van 16.955 ha in uitvoering en vijftien projecten met een oppervlakte van 59.535 ha in voorbereiding. Deze projecten liggen in Walcheren, Zeeuws Vlaanderen, oostelijk deel van Zuid-Beveland, Sint Philipsland en Tholen. In het kader van de landinrichting werkt het Kadaster Zeeland ook mee aan het tot stand komen van vrijwillige ruilverkavelingen, de zogeheten kavelruilen. Een kavelruil is een door minimaal drie eigenaren opgezette ruil van landbouwgronden op vrijwillige basis. Rijksdriehoeksmeting Het derde strategische element van de kerntaak van het Kadaster is het in stand houden van een net van coördinaatpunten, dat bekend staat onder de naam Rijksdriehoeksmeting. Het stelsel van Rijksdriehoeksmeting bestaat uit zogenoemde vaste punten (zoals kerktorens), waarvan de ligging wordt aangegeven door middel van coördinaten. Sinds 1930 beheert het Kadaster het net van vaste punten, die als referentiepunten dienen bij de metingen. Het Kadaster heeft tot taak dit RD-net bij te houden, te verfijnen en er informatie uit en over te verstrekken. Voor bepaling van de RD-punten wordt gebruik gemaakt van het Amerikaanse navigatie-systeem GPS (Global Positioning System). Hierbij wordt door middel van radiografische metingen naar satellieten de onderlinge positie van vaste punten in coördinaten bepaald. Het Kadaster Zeeland verdicht het RD-net met punten die de basis vormen voor de kadastrale metingen. Neventaak Naast de kerntaak kan het Kadaster ook neventaken uit voeren. Dit zullen altijd taken moeten zijn die het Kadaster zelf aandraagt en die te maken hebben met een wat ruimere manier van omspringen met de aan wezige kadastrale gegevens. Zo wordt door het Kadaster een bijdrage geleverd aan de Grootschalige Basiskaart van Nederland (GBKN), een digitale topografische kaart op grote schaal (1:500 en 1:1000) ten behoeve van onder andere nutsbedrijven, gemeenten, havenschappen en waterschappen. Het Kadaster Zeeland heeft voor realisering van de GBKN in Zeeland een overeenkomst gesloten met de Deltanutsbedrijven en PTT- Telecom. Dit houdt in dat per 1 januari 1999 heel de provincie Zeeland bedekt zal zijn met de GBKN. Het Kadaster probeert gemeenten, havenschappen en waterschappen voor dit produkt te interesseren. Door het gebruik van deze basiskaart door verschillende partijen wordt uniformiteit en verlaging van kosten per deelnemer bereikt. Eind 1993 was ongeveer 60% van het grondgebied van Zeeland in kaart gebracht. Vanuit het digitale bestand 21

Zeeuws Tijdschrift | 1994 | | pagina 21