Grepen uit de geschiedenis van de kunst in Zeeland (V) LJ. Bc de vroeg-zeventiende-eeuwse Middel burgse bloemen- en vruchten schildering. Ik heb indertijd een groep van kunstenaars, bestaande uit Ambrosius de Oude en zijn volgelingen aangeduid als de Bosschaert-dynastie, welke term nadien in de internationale kunsthistorie overgenomen is. Hans van der Ast, de welvarende winkelier in de Korte Delft, had, behalve zijn dochter Maria, twee zonen: Johannes of Jan en Balthasar. Over Johannes van der Ast is weinig bekend. Uit een notarieel archiefstuk weten we dat Ambrosius wel leidend en corrigerend optrad bij de bloemen- schildering van zijn zwager Johannes van der Ast, waar we lezen over "een blompot" (die) "wel is gemaeckt by Hans van der Ast, swager des voorschr(even) deponents, maer dat hy deponent schr (Ambrosius Bosschaert) de voorschr. blompot heeft geretoequeert ende overschildert". De weinige bloemstukjes die we van Johannes van der Ast kennen zijn bescheiden van omvang en samenstelling, gecomponeerd en geschilderd in de traditie van zijn leermeester, maar minder verfijnd, hier missen we de bijna onfeilbare hand van Ambrosius Bosschaert! Sommige details zijn minder goed gerealiseerd. Hier zijn we een schilder op het spoor die in de oudere lexica (vóór 1960) niet voorkomt. Hij was vóór 1593 in Middelburg geboren en was blijkbaar een leerling van zijn zwager Ambrosius Bosschaert de Oude, voor wie hij in 1616 getuige is bij de invordering van 11 ter canse van een schotel vol persen (perziken) gemaeckt bij eenen Mr. Joriaen Vlegel (Georg Flegel)". Evenals zijn broeder Balthasar van der Ast, Ambrosius Bosschaert de Oude en diens drie zonen was Johannes van der Ast ook bloemenschilder. Omstreeks 1965 kwam mij een bloemstukje van hem onder het oog (afb.1In compositie en elementen - tulpen, anjer, akelei, cyclamen, een roos, een vlieg en dauwdruppels op de plint naast de Wan-li vaas past het geheel in de Bosschaert-traditie (alleen is de schildering minder delicaat dan die van zijn grote voorbeeld). Ook het coloriet van heldere, glanzende, dunne verven, rood, wit, blauw en geel, stemt daarmee overeen. Behalve de genoemde Johannes van der Ast, Boeketje in Wan-Li vaas, paneel 24,5 x 16,5 cm, gemerkt I.V.A.; particuliere verzameling USA. Zeventiende eeuw Johannes van der Ast Terwijl Ambrosius Bosschaert de Oude in zijn woning in de Noordstraat van Middelburg in de omgeving van het gothische stadhuis zijn boeketten en fruitstukken schilderde, dreef Hans van der Ast in de Korte Delft aldaar een handel in gebreide goederen. Door een huwelijk van Ambrosius met Maria, dochter van Hans van der Ast, raakten beide families gelieerd, hetgeen belangrijke gevolgen zou hebben voor 2

Zeeuws Tijdschrift | 1994 | | pagina 2