Ongenoegen Angry old me r De verkiezingskoorts hangt weer in de lucht, hoewel koorts? Het zijn vooral de politici, die zichzelf het beroep van volksvertegenwoordiger hebben aangementen en nu zelf zenuwachtig beginnen te worden. Ze herinneren zich plotseling, dat ze nu even lief moeten zijn voor het door hen vertegenwoordigende volk, willen ze niet door de zetel van hun stoel zakken. Zijn de verkiezingen eenmaal voorbij, dan heeft dat verdomde volk zijn greep op het bestel verloren en kunnen de overlevenden terug keren naar de rust van het onderonsje. Laat dan de boeren maar dorsen, wij regelen het verder zelf wel. De democratische barrière voor het mandaat is genomen, wie kan ons verder nog wat maken, zolang we geen koeien uit elkaar rukken om bij het kalf te komen en we ons niet laten betrappen op malversaties of openbare dronkenschap? Hoe raak ik mijn stem kwijt? Voor het grote publiek is vooral het lotto-element interessant. We hebben tegenwoordig de opiniepeilingen, die met handige onderzoeksmethoden aardig weten te taxeren, hoe de partij politieke vlag erbij hangt. Daarmee kun je gokken. Krijgt het toch al aangetaste eeuwigheidsgehalte van het CDA een definitieve opdonder nu Brinkman z'n club in de strop heeft gehangen door 200.000 oudere kiezers van zich te vervreemden met zijn voornemen de A.O.W. te bevriezen? En krijgt de carnavaleske Thijs Wöltgens inderdaad straf omdat hij z'n dierbare rode wijn zo royaal met wit water heeft aangelengd dat het spul niet eens meer als rosé te verkopen is? Thijs staart verwezen naar de nog smeulende puinhopen van de W.A.O. Hij had het toch zo goed bedoeld. Met de werkgelegenheid en zo. Ik durf niet beweren, dat al die maatregelen geen goede kanten hebben, maar het getuigt wel van een psychotisch gebrek aan tact en politieke feeling om je volgelingen vlak voorde verkiezingen zo geheel onvoorbereid dit soort plannen door de strot te willen wringen. Van Mierlo dan? Succes heeft vele vrienden, maar hij moet zich uit de naad lopen om nog een paar late roepingen te vinden waarmee hij op acceptabele wijze de leeggekomen stoeltjes kan vullen. En als hij de winst haalt die de peilingen hem beloven, zit hij nog op drijfzand, want die winst bestaat uit kiezers, die gevlucht zijn naar Bolkestein en hem, omdat ze balen hebben van Brinkman en Wöltgens. Eén foute manoeuvre en ze gaan weer rennen, maar misschien heeft dat ook z'n goeie kanten. De politieke kaart van Nederland is allang aan een revisie toe. Bolkestein is een van de weinigen, die een behoorlijke speech kan houden, maar wat schiet je daarmee op in een vergadering van lieden, die doorgaans nauwelijks uit hun woorden kunnen komen. Er zit geen echo in de zaal en op weerklank hoeft hij dus niet te rekenen. Sneu wat er na Thorbecke van de liberalen is overgebleven. De liberalen van toen hebben zich helaas nooit weten aan te passen aan de maatschappij van nu. Groen links dan? Sympathieke ijveraars voor een betere wereld, waarvan iedereen weet, dat die niet bereikbaar is. Veel te voorspelbaar en te drammerig, maar wel onmisbaar voor wat tegengas. Nee, dan liever Schutte, ook voorspel baar en ook bezig met het onmogelijke, maar oer-Hollands degelijk, eerlijk en consequent, zonder pathos. Ik denk wel eens: ik wou, dat ik hem kon geloven. Hij verstaat onder geloven echter wat ander dan ik. Zit u in de coalitie? Op deze en dergelijke figuren moet u straks stemmen. Dan hebt u uw vaderlandse plicht gedaan. Wat er verder met uw stem gebeurt, onttrekt zich aan uw invloed. De dames en heren hebben hun ideeën uiteengezet in programma's, die in grote lijnen aangeven, wat ze denken te gaan doen. Pas nu echter op, want na de roes van de overwinning of de nederlaag, begint het grote onderhandelen. Om te kunnen regeren, moet er een coalitie komen. De programma's worden in een grote pot gedaan en uit die cocktail wordt een regeringsprogramma geboren, waarvan de betrokkenen zeggen, dat ze zich erin kunnen herkennen, wat nog helemaal niet wil zeggen dat u dat ook kunt. Als u dat wel kunt, mag u tevreden gaan slapen. Is dat niet zo, dan jammer, maar er is niets meer aan - te doen. Het woord is nu aan uw net gekozen vertegenwoordigers. Als u nog belangstelling hebt kunt u dan zien i of horen, wat ze ervan maken. De lol is er dan echter grotendeels af. Wie niet i in de coalitie zit, komt in de oppositie, maar daar kun je aan het beleid weinig veranderen, want de pap is gestort. Euro swindle sheets Behalve voor de Tweede Kamer mogen we ook nog opdraven voor twee andere verkiezingen: de gemeenteraden en het Europarlemert. Waarom een regering, die tonnen uitgeeft aan adviesraden en effiency- bureaux het niet heeft kunnen klaren om die drie verkiezingen op dezelfde dag te houden, moet u zelf straks maai aan uw nieuwe vertegenwoordigers vragen. De zittingen van het Europarlement worden nauwelijks verslagen en ik geloof niet, dat de brave burgers er veel belangstelling voor hebben. Behalve natuurlijk als e plotseling een aardige subsidie valt los te peuteren. Verder is het een aantrekkelijke parkeerplaats voor politici en aanverwanten, die een grote toekomst achter zich hebben. De menage is prima, de 'swindle sheets aantrekkelijk. May-Weggen vlucht er weer heen, achter d'Ancona aan en Van den Broek, die niet eens een paspoort kon maken, zit al klaar om ze te ontvangen. Stem kwaliteit Interessanter en veel dichter bij de burgers zijn de gemeenteraadsver kiezingen. De nationale scheidslijnen spelen ook hier een rol, maar het lokale belang staat duidelijk voorop. Hier weet men ook veel beter om welke zaken het gaat en wie de mensen zijn, die het beleid maken en uitvoeren. Je ziet het vaak letterlijk vooi 30

Zeeuws Tijdschrift | 1994 | | pagina 30