Signalementen Arjen van den Houte r VOC en Cultuur. Wetenschappelijke en culturele relaties tussen Europa en Azië ten tijde van de Verenigde Oostindische Compagnie. J. Bethlehem en A.C. Meijer (red.) Uitg. Schiphouwer en Brinkman Amsterdam 1993 ISBN 90-72872-10-X Prijs f 34,50 geïll. VOC en cultuur bevat de teksten van de lezingen die gehouden werden op 11 en 12 september 1987 tijdens het VOC-congres te Middelburg. Het heeft maar liefst 6 jaar geduurd voor deze bundel verscheen en het is dan ook geen overbodige luxe dat de bijdragen door de auteurs zijn geactualiseerd. De geschiedschrijving over de VOC en haar werkgebied behandelde tot nu toe vooral de economische en politieke kanten van deze vroege multinational. De rol van de VOC als intermediair tussen de culturen van Azië en West- Europa is onderbelicht gebleven en deze bundel probeert in deze leemte enigszins te voorzien. In hoeverre was de VOC bereid mee te werken aan (natuur)wetenschappelijk onderzoek en wat waren de redenen van de VOC om de kennis op het gebied van taal-, land-, en volkenkunde te bevorderen? Naast een antwoord op deze vragen komt ook de wederzijdse beïnvloeding op het gebied van de navigatie aan bod. Meer specifiek zijn de artikelen over Engelbert Kaempfer en Isaac Titsingh. Kaempfer is de auteur van Geschichte und Beschreibung von Japan. Dit boek werd in 1727,11 jaar na de dood van de schrijver, gepubliceerd. Margot Massey bespreekt de betekenis van Kaempfer voor de kennis van Japan. Hetzelfde doet Frank Lequin voor wereldburger en japanoloog Isaac Titsingh (1745-1812). De Moor zorgt voor het Zeeuwse perspectief met de bijdrage Zeeland en de VOC: de vrijbuiter getemd. De Moor laat eerst zien dat de VOC met haar uitgebreide organisatie, haar permanente werkgelegenheid en uitstraling op de stedelijke economie van groot belang was voor Zeeland. Daarna gaat hij over op de vraag hoe de Zeeuwen zich gedroegen als partners in de handelsonderneming. De Zeeuwen vielen binnen de compagnie en ook binnen de Republiek op door hun zelfbewuste, onafhankelijke en oorlogszuchtige toon. Dankzij de deelname aan de VOC met haar sterke overkoepelende organisatie kon dit eigengereide gedrag van de Kamer Zeeland worden ingekapseld en in goede banen geleid. En hierin ligt volgens De Moor de grootste betekenis van de VOC voor Zeeland. Door deelname aan de VOC werd in de 17e en 18e eeuw dit onwillige gewest, dit gewest van vrijbuiters getemd. Vissers en vissersvrouwen van Arnemuiden: 1870-1940. Willeke Tydings-Nab Uitg. De Koperen Tuin Goes 1993 84 blz., geïll. Prijs f 49,50 Enkele jaren geleden schreef Willeke Tydings-Nab een scriptie over de vissersvrouwen van Arnemuiden. Voor deze scriptie kreeg zij in 1992 van de Stichting Regionale Geschied beoefening Zeeland de Zeeuwse historische prijs. De scriptie diende als basis voor het onlangs verschenen boek Vissers en vissersvrouwen van Arnemuiden, 1870 -1940. Het mooi uitgegeven boek geeft een beeld van het dagelijks leven in het vissersdorp tussen 1870 en 1940. Naast de arbeid en alles wat daarmee samenhangt komt ook het gemeenschapsleven in het Arnemuiden van toen uitgebreid aan bod. Flesselingen P. Quite, H. van Woelderen, P.L. Koppen Uitg. ADZ Vlissingen 127 blz, geïll. Prijst 19,95 Flesselingen is een bundel met verhalen over Vlissingen en haar inwoners. De verhalen spelen zich voornamelijk af tijdens en vlak voor er na de Tweede Wereldoorlog. De schrij vers hebben alle een grote band met Flesselingen met hun bevrijders voor Kunsthandel Mestdagh in Vlissingen. Foto: Dert. 32

Zeeuws Tijdschrift | 1994 | | pagina 32