Signalementen De Hoogaars en de visserij van Arnemuiden Jules van Beyleri Uitg. Hedeby Publishing Leeuwarden 1993 380 blz., geïll. Prijs f 87,50 In het eerste deel van De Hoogaars en de visserij van Arnemuiden besteedt Van Beylen aandacht aan de geschiedenis van de Zeeuwse visserij en de techniek van het vissen op zee met een Hoogaars. De hoofdmoot van het boek bestaat echter uit een nauwgezette bouwbeschrijving voor een model van een Arnemuidse spriethoogaars. Talrijke bouwtekeningen en zeer gedetailleerde beschrijvingen moeten zelfs een beginneling in staat stellen een goed model te bouwen en uit te rusten! Streekgerechten. Zeeuws- Vlamingen over Zeeuws- Vlaanderen: grenzeloze impressies J. Boekhout (red.) 1993 152 blz., geïll. Prijs f 43,50 In Streekgerechten geven vijftig (geboren en getogen of import) Zeeuws-Vlamingen hun impressie van het land waar zij wonen of gewoond hebben en waarvan zij op een of andere manier gecharmeerd zijn. Het is een zeer gevarieerde bundel met verhalen, beschouwingen, gedichten, foto's en reprodukties van aquarellen, zeefdrukken beeldhouwwerken en andere kunstvormen. De bijdragen komen van kunstenaars, fotografen, politici, landbouwers, kortom een doorsnee van de Zeeuws-Vlaamse bevolking. Bovendien bevat het boek ook nog de CD Tussen Schelde en Noordzee, een muzikale impressie van het Zeeuws-Vlaamse land. QOog in oog met Zeeland Christ Peters Uitg. Van Geyt Productions Hulst 1993 127 blz., geïll. Wat Domburg was voor Mondriaan was Tooren vliedt voor Huizinga. Door de ogen van Huizinga M.P. de Bruin, R.C. van Caenegem, F.W.N. Hugenholtz Uitg. Stichting Natuur- en Recreatieinformatie Middelburg 1993 48 blz, geïll. Prijs f 24,50 Door de ogen van Huizinga is de bundeling van drie voordrachten die op 22 februari zijn gehouden voor de academische zitting van de Belgisch- Nederlandse Vereniging Zeeland. De Bruin beschrijft de bijzondere relatie van Huizinga met Middelburg, Walcheren en het buitenhuis Toorenvliedt. Huizinga logeerde regelmatig in Toorenvliedt en wijdde verschillende studies aan het Zeeuwse eiland. De twee andere lezingen handelen over de plaats van Huizinga in het cultuurhistorisch landschap en de invloed van Huizinga op de Nederlandse medivistiek. Literair periodiek BALLUSTRADA Jaargang 7, nr. 3/4 Uitg. Stichting Zeeuws Licht Middelburg 1993 72 blz. Het literaire tijdschrift Ballustrada besteedt in een dubbelnummer aandacht aan de sage van De Vliegende Hollander. Het verhaal van het dolende zeventiende-eeuwse spookschip wordt in zijn historische context geplaatst, evenals de rol die Terneuzen zich heeft toegeëigend met betrekking tot de kapitein van het beruchte schip, Willem van der Decken. Wat er zich heeft afgespeeld in de Nederlandse literatuur van na 1920 in verband met de sage beschrijft Lou Vleugelhof in een uitgebreid artikel. Verder bevat het nummer nog een aantal gedichten en grafische impressies rond het thema van kunstenaars uit verschillende zeevarende naties. De geschiedenis van het dorp Driewegen: 1585 - 1993 A. Krijqer 1993 228 blz., geïll. Molens in Veere: zeven eeuwen molengeschiedenis E. van Wijk Uitg. Vereniging De Zeeuwse molen 1993 113 blz., geïll. Prijs f 29,75 Bruinisse, een dorp apart, al 525 jaar lang, 1468 - 1993: geschiedenis in kort bestek. B. de Groot Uitg. Stichting herdenking 525-jarig bestaan van de gemeente Bruinisse Bruinisse 1993 32 blz., geïll. Karolingische burchten in Zeeland geplaatst in de Zeeuwse geschiedenis R.M. van Heeringen, M.P. de Bruin Uitg. Provincie Zeeland Middelburg 1993 60 blz., geïll. Prijs f 5,— 34

Zeeuws Tijdschrift | 1994 | | pagina 34