De Schoone Waardin in gesprek met Helene Koppejan-van Woelderen G. Preger Helene van Woelderen met haar vader de burgemeester van Vlissingen C.A. van Woelderen bij de vijver van de ambtswoning het Wooldhuis. "Omdat mijn vader burgemeester was, moest ik hem bij tijd en wijle helpen door als zijn dochtertje bij officiële gelegenheden deel te nemen aan plechtigheden en festiviteiten. Op een keer kwam Prinses Juliana, toen nog ongetrouwd - dus voor 1937 - per trein op het station aan de Buitenhaven aan. Ze werd vergezeld door een hofdame en mijn vader was a/s gebruikelijk ter verwelkoming aanwezig. Het was echter potdicht van de mist en het zicht was minder dan 10 meter, waardoor de mailboot niet kon uitvaren. Omdat de Prinses incognito reisde, was er niets voor haar geregeld. In de kou kon ze toch echter ook niet blijven staan. Vader loodste haar en de hofdame daarom maar naar de eersteklas-wachtkamer van het station, waar hij hen een kopje koffie aanbood. Hij stond alom bekend als een joviale gastheer en iemand die altijd wel een interessant gesprek op touw kon zetten. Dat deed hij ook bij die gelegenheid. Anderhalf uur later vertrok - heel toepasselijk - de Prinses Juliana met de dames aan boord. Bij het afscheid zei de Prinses op de valreep tot mijn vader: dag burgemeester, de tijd is omgevlogen. Ik kon gauw weer eens terug. En dat deed ze!" Zo begon Helene Koppejan-van Woelderen haar radiodebuut bij Omroep Zeelands culturele zondagmagazine "De Schoone Waardin". Ze las dit stukje voor, afkomstig uit het verhaal "Dag Koningin", zoals dat staat in het boek Flesselingen (een andere naam voor Vlissingers), dat in november vorig jaar werd uitgegeven bij ADZ in Vlissingen. Dit boek werd geschreven door Piet Quite, Piet L. Koppen en Helene Koppejan-van Woelderen en bevat herinneringen aan Vlissingen voor, tijdens en na de Tweede Wereldoorlog. The real Israel press Helene Koppejan-van Woelderen (in 1927 in Vlissingen geboren) was het enige kind van de voormalige burgemeester van Vlissingen (1919- 1945) Carel Albert van Woelderen en zijn vrouw Cecile Sprenger, die uit Middelburg kwam. Helene - ze studeerde psychologie aan de Universiteit van Amsterdam en behaalde haar doctoraal sociale wetenschappen - woont al sinds 1977 in Glastonbury (Somerset) in Engeland, waar ze als psychologe incidenteel nog een consult geeft, maar zich hoofdzakelijk bezighoudt met allerlei vormen van alternatieve leef- en geneeswijzen en schrijven. Zo komt er binnenkort een biografie uit van haar vader, getiteld "Een leven van overwinning" en is ze bezig met een boek overGraal-Astrologie" (het mythologisch-symbolische verhaal van de zoektocht naar de Graal, gekoppeld aan de wetenschap van de astrologie). Glastonbury is gelegen op het voormalige, mystieke eiland Avalon, dat een belangrijke rol speelt in de sagen rond Koning Arthur. Een van de heuvels rond Glastonbury heet heel toepasselijk "Chalice-hill" en volgens de overleveringen zou daar de verloren Graal nog steeds begraven liggen. Helene Koppejan-van Woelderen was getrouwd met de psycholoog astroloog Willem A. Koppejan, die in 1979 overleed. Ze heeft in Glastonbury een in astrologie gespecialiseerde bibliotheek opgezet: The library of the spirit en was zeer aktief in de door haar en haar man in het leven geroepen stichting: 'The real Israel press'. Ze publiceerde onder andere de boeken Wondere parallel (1971Wie anders dan Andersen (1975) en Beeldgids van de Dierenriem (1990/91). In Wondere Parallel beschrijft Helene aan de hand van Bijbelteksten de overeenkomsten tussen de oerstam Zebulun (het geslacht van de 10e zoon van Jacob) en het nederlandse volk. Het boek Wie Anders dan Andersen geeft een diepzinnige zielsontleding van de Deense sprookjesschrijver 52

Zeeuws Tijdschrift | 1994 | | pagina 14