De Schoone Waardin in gesprek met Heiene Koppejan-van Woelderen echt waar en ik had het niet verzonnen! Zo heb ik ook heel vaak gedroomd, dat ik mijn man zou ontmoeten. Als kind droomde ik dat al. Toen zag ik hem als jongetje met een papieren muts op en een sjerp aan. Hij stond boven aan een trap op me te wachten. Veel later, toen ik hem al ontmoet had, liet hij me een fotootje zien van hemzelf toen hij klein was en je raadt het al: met een papieren muts op en een sjerp aan. Merkwaardig, he?" Epilepsie en psychologie Na de oorlog vertrok Heiene naar Amsterdam om psychologie te gaan studeren. Een opmerkelijke keuze voor een meisje in die tijd. "Mijn moeder had epilepsie", vertelt Heiene, "dat is een merkwaardige, maar ook interessante ziekte. Ze viel regelmatig zo maar op de grond. Dat begreep ik niet. Als kind al wilde ik daar meer van weten. Het was nog een jonge wetenschap. Voor m'n doctoraal heb ik toen een hele scriptie geschreven over de sociale aspecten van epilepsie. Aan het eind van m'n studie begon ik ook geïnteresseerd te raken in astrologie, omdat psychologie, grafologie, handlijnkunde en dergelijke me toch niet bij de wortels van de mens brachten. Toen zei iemand tegen me: ga dan de astrologie eens onderzoeken en neem eens kontakt op met psycholoog Willem Koppejan in Den Haag. Dat deed ik en het klikte meteen. Zowel met Willem als met de astrologie", zegt ze lachend. "We gebruikten de astrologie puur wetenschappelijk om inzichten in de mens te verkrijgen," verklaart Heiene, "aan voorspellingen hebben we nooit gedaan. Dat was ook niet onze bedoeling. We gaven in onze praktijk nooit een psychologisch advies zonder een persoonlijke horoscoop. Want, was onze mening, de planeten liegen immers niet. De stand die ze innemen op het moment dat iemand wordt geboren is te berekenen en na te gaan. De interpretatie van de astroloog blijft natuurlijk een menselijke factor en moet integer en betrouwbaar zijn. Mijn man en ik zijn er altijd van uitgegaan, dat er geen positieve en negatieve tendenzen en aspecten bestaan. Er bestaan alleen maar 'uitdagingen, levenskansen zo je wilt, die soms wat makkelijker en soms met geleerd", aldus Heiene, "hij heeft mij niet alleen in mijn schrijven gestimuleerd, maar hielp mij ook bewuster te leven, waardoor mijn levensinstelling vanzelf veranderde. Ik voel me nog steeds met hem verbonden en ik heb het gevoel, dat hij nog altijd bij me is. We hebben ook zoveel samengewerkt en elkaar geïnspireerd! Neem nou alleen al het boek en de film Wondere Parallel', een neerslag van vele jaren onderzoek, literatuurstudie en publicatie in verschillende tijdschriften. In dat boek trek ik een parallel tussen Nederland - en dus het nederlandse volk - en een van de tien stammen van Israel, 'Zebulun', naar aanleiding van een 150 jaar oud boek over dit onderwerp, dat ik tegenkwam, toen ik in California, in Amerika was. Toen kwam ik iemand tegen die zei: onderzoek dat eens en schrijf er eens wat van op. En zo ben ik Bijbelteksten uit gaan pluizen - ik heb er zelfs Hebreeuws voor geleerd - over die stam Zebulun en opeens begon ik door de symboliek heen inderdaad ook die parallel met Holland te zien. De een zal het misschien 'fantasie' noemen en de ander 'geestelijke inspiratie', maar ik heb zelf in het boek geen conclusie getrokken. Ik heb alleen schijnbare "toevalligheden" laten zien en laat het aan de lezers zelf over, hoe ze het willen interpreteren en wat ze er mee willen doen. "Voor het Licht terugkeert om de aarde te herstellen, zullen wij onszelf en onze identiteit bewust worden. Niet alleen als individu, maar ook collectief. Door welke van de 12 poorten van het nieuwe gezuiverde Jerusalem zal men als Israelgenoot binnengaan? Welke kenmerken zullen er in je geestelijk paspoort staan, waardoor je waardig wordt bevonden de nieuwe Eeuw binnen te gaan...." (Uit Wondere Parallel) "Dat gaat", probeert Heiene zo goed mogelijk uit te leggen, "over de individuele verhoging van je bewustzijn. Je moet het allemaal toch min of meer symbolisch zien en ook proberen de Bijbel meer op die manier te lezen en te begrijpen. Wat op Israel slaat, slaat symbolisch gezien ook op jou. Er is over dit boek ook een film gemaakt, met de Deense akteur Freddy Albeck in de hoofdrol onder regie van Derek Bray, die langere tijd in het Evoluon in Eindhoven heeft gedraaid." Heiene van Woelderen in Zeeuwse klederdracht. iets meer moeite verwezenlijkt kunnen worden. Een horoscoop kun je zien als een 'gids' voor je levensweg, waar je sterke en minder sterke punten in terug te vinden zijn. Het is iemands eigen vrije wil, wat je daar mee doet. Noodlot - in die zin - als iets, dat vast staat, bestaat niet. Ik heb de astrologie veel gebruikt voor kinderen en hun ouders bij beroepskeuze-adviezen." Zebulun: een bizarre parallel Heiene van Woelderen en Willem Koppejan (ook hij had Zeeuwse wortels) werkten al heel lang samen, voordat ze in 1970 besloten te trouwen. Heel romantisch, in het Engelse Glastonbury, waar ze een "cottage" hadden gekocht. Wat is de invloed van Willem Koppejan op Heiene geweest? "Doordat hij veertien jaar ouder was, heb ik heel erg veel van hem 54

Zeeuws Tijdschrift | 1994 | | pagina 16