De Schoone Waardin in gesprek met Helene Koppejan-van Woelderen Helene van Woelderen op veertienjarige leeftijd. Avalon and the Holy Grail Eind zeventiger jaren vestigde het echtpaar Koppejan - van Woelderen zich definitief in Glastonbury in Engeland. Waarom die plek. Wat maakt dit kleine 8000 inwoners tellende plaatsje nou zo bijzonder? "'t Is dan wel een klein stadje", vertelt Helene, "maar er komen jaarlijks toch zo'n half miljoen bezoekers. De legende is, dat Jozef van Arimathea (de oud-oom van Jezus) en Jezus zelf op dat voormalige eiland Avalon in levende lijve geweest zijn, omdat daar ook een centrum van de oude Druïden gevestigd was. Later kwam daar ook het verhaal bij, dat Koning Arthur op zijn witte paard in Glastonbury is geweest en daar zelfs begraven zou liggen in de ruïnes van de Abdij. En wat die Graal betreft: daar is natuurlijk wel naar gegraven, maar die is nooit gevonden. Ook die Graal moet je, denk ik, meer symbolisch zien: die zit in je eigen hart.... Die Abdij is een bijzondere plek, want ik kom nog steeds mensen tegen, die beweren dat ze daar ter plekke een koor hebben gehoord, terwijl daar op dat moment geen koor was. Vroeger - zo blijkt uit de geschriften - was in de Abdij een Perpetual Choir', een koor dat 24 uur per dag met een afwisselende bezetting Gregoriaanse muziek zong. Glastonbury is echt wat je noemt een 'magic spot", een plek ook waar ley-lijnen (energielijnen over de aarde) elkaar kruisen. Vanuit Cornwall loopt er dwars door Glastonbury zo'n lijn naar het noorden en vanuit Wales loopt er zo'n lijn naar Avesbury. Zo'n kruispunt is gewoon te meten en wetenschappelijk aan te tonen. De mensen die in Glastonbury komen, hoor ik vaak zeggen, dat ze er of fantastisch slapen of er geen oog dicht doen. Ik slaap er gelukkig fantastisch Ik woon er graag. Ik ken er veel mensen en ik heb er veel gewerkt. Er woont zelfs een oude vriendin van me! Annie Glerum, ze woonde vroeger ook aan de Boulevard in Vlissingen, toen ik nog een klein meisje was. Ze kwam mij een keer opzoeken en is meteen gebleven. We hebben ter plekke een soort Volkshogeschool opgericht, The Glastonbury Experience', waar heel veel lezingen worden gehouden en waar ik ook regelmatig workshops geef. Helene van Woelderen met oma en vader op de Boulevard van Vlissingen in 1931. 55

Zeeuws Tijdschrift | 1994 | | pagina 17