De Schoone Waardin in gesprek met Helene Koppejan-van Woelderen wwmm Het strand te Vlissingen vol ijsschotsen in de maand februari 1929. Biografie van C.A. Van Woelderen Maar Zeeland is leuk om zo nu en dan naar terug te komen. Vooral toen ik met het onderzoek bezig was voor die biografie over mijn vader. Ik heb mijn vader opnieuw leren kennen door de goed bewaard gebleven documentatie in de archieven van de gemeente Vlissingen. Van de periode voor mijn geboorte wist ik niet zo veel. Zo bleek hij in de Eerste Wereldoorlog voor de toenmalige Geheime Inlichtingendienst te hebben gewerkt. En in de Tweede Wereldoorlog werkte hij voor het ondergronds verzet. Ter aflsuiting nog een stukje over mijn vader, zoals dat ook in het boek Flesselingen staat. "Gedurende de vele jaren dat hij burgemeester van Vlissingen was, heb ik mijn vader maar eenmaal in mijn leven in tranen gezien. Dat was op 14 mei 1940, toen 's middags op de radio werd omgeroepen, dat de Koningin naar Engeland was gevlucht en dat Zeeland doorvocht. De tranen liepen hem over het lijk-bleke gezicht, terwijl hij voor zich uit een paar keer herhaalde: de Koningin weg, Zeeland vecht door. Het maakte op mij -12 jaar oud - een diepere indruk dan alle bommen, die er de afgelopen dagen waren gevallen bij elkaar. Later heb ik ook van anderen, met gelijke ervaringen, begrepen, dat dit het moment was, waarop er in veel mannen iets brak. Ik heb mijn vader daarna nooit meer zo diep bewogen gezien. Ook niet toen we drie dagen later de brand van Middelburg zagen en de toren van de Lange Jan ineen stortte. Later, in november 1944, stonden hij en ik bij de verwoeste haven van Vlissingen die hij als zijn geesteskind beschouwde. Toen sprak hij van "het herstel aller dingen". Een geestelijk herstel, door een nieuwe generatie. Het was het geloof in het herstel van het Koninkrijk, dat verder reikte dan Vlissingen, verder dan Nederland. Zelfs verder dan deze tijd. Hij was op dat moment profetisch. Het was een triomf van de geestkracht, van het onoverwinnelijke, van het devies: ik worstel en kom boven. Moge bij de nieuwe toekomstplannen de geestkracht van mijn vader daar niet bij vergeten worden en moge de Vlissingse spreuk, nog steeds te lezen op de gevel van het voormalige gebouw van de Vrijmetselaars aan het Bellamypark, van kracht blijven: Tandem Bona Causa Triomphat. Dat betekent: uiteindelijk overwint de goede zaak!" 56

Zeeuws Tijdschrift | 1994 | | pagina 18