Mijn Zeelandgevoel Helene Koppejan-van Woelderen Vanmorgen rolden drie brieven uit Zeeland bij mij in de bus van mijn Engelse huis in Glastonbury. Een kwam van Gerdi Preger over haar artikel over mij in het Zeeuws Tijdschrift, een tweede was van mijn vriend de arts Van Dijk met de vraag of ik beschermvrouwe wilde worden van hun nieuw gestichte vereniging tot behoud van de Boulevard en het Wooldhuis met een bijgevoegd kranteknipsel, en een derde brief zond G.J. de Rooy, voorzitter van de Wete met datzelfde artikel over het Wooldhuis met interne verbouwing en met een vraag over mijn lezing voor hun vereniging in mei. Zoveel Nederlandse post op een morgen overkomt me zelden. Opeens staat mijn luikje van het 'Zeelandgevoel' weer wijd open. Wat is dat toch voor iets wonderlijks? Het is iets dat op de onverwachtste momenten over je komt. Het is iets diep in je hart en nieren, iets van hier hoor ik thuis. Dat is eigenlijk iets vreemds. Goed, ik ben in Zeeland geboren, in Vlissingen. Mijn ouders komen ook van Walcheren evenals mijn moeder's voorgeslacht, dus mijn genen liggen hier diep verankerd. Maar ik zelf heb er slechts achttien jaar gewoond, nog geen kwart van mijn leven en bepaald niet de makkelijkste jaren met zes jaar oorlog. Reden genoeg om dat verleden achter je te laten en er geen traumatisch Zeelandgevoel aan over te houden. Of werkt het zo niet? Is het juist iets speciaal bij ons ouderen te signaleren, bij ons, die als kinderen en pubers de ellende van de oorlog en de ondergang van Nederlands tuin, Walcheren, zo intens beleefden? Houdt mijn gymnasiumklas daarom iedere twee jaar nog een reünie? De school bestaat niet eens meer maar wij achter in de zestigers voelen ons er nog mee verbonden en zijn zo Zeeuws waar we ook wonen. Dit bijzondere gevoel heb ik niet overgehouden van ander plaatsen in Nederland, waar ik jarenlang woonde zoals Amsterdam en Den Haag. Ik voel mij nog steeds 'Dutch', al heb ik een Europees paspoort, maar dat is toch een ander gevoel. Het is een merkwaardig gevoel, waarvan je je maar een tiende bewust bent, dat je al je indrukken, waar je ook heenreist en woont, afmeet aan Zeeland, aan Walcheren. Ik sta aan de Pacific Ocean in California en vergelijk de lange statige golven met mijn innerlijk beeld van de onstuimige Domburgse zee; ik zwem in het water van Bali en herinner me de temperatuur van de koude Vlissingse Schelde; ik voer over de Lawrence River, waar gestadig boten passeren en opeens zie ik de Schelde uit mijn binnenste naar boven borrelen met de vlak langs de Boulevard varende schepen. Ineens word ik me dat Zeelandgevoel dan weer bewust en je weet voorgoed dat er geen fascinerender vaargeul in de hele 58

Zeeuws Tijdschrift | 1994 | | pagina 20