Mijn Zeelandgevoel wereld bestaat dan de Westerschelde met zijn onophoudelijk gewemel van scheepsverkeer. Dat is het nooit aflatende Zeelandgevoel, waar ter wereld je ook bent. De zon schijnt. Het is begin maart. Ik loop naar buiten de tuin in. Ik zie uit over de vallei van Avalon met weiden en glooiende heuvels, wel 25 kilometer ver. Uniek voor Engeland. Hier is de legendarische streek waar Koning Arthur op zijn witte paard reed naar de Weayall Hill, de heuvel waarop ik nu sta. Genoeg energielijnen om je geboorteland te vergeten? Het tegen deel is bij mij waar. Wat trok ons nu bijna twintig jaar geleden, toen we hierheen emigreerden, zo aan? Was het de wijde Zeeuwse horizon met die steeds veranderende wolkenvelden, de Walcherse knotwilgen in lange rijen langs de sloten, de eindeloze laan in de verte met Vlaamse populieren? Het voelt hier altijd weer opnieuw alsof ik thuiskom. Heb je dat dan niet in Zeeland zelf? Ja en nee. Dit wonderlijke Zeelandgevoel van je jeugd is misschien gewone nostalgie. Toch wil ik er niet meer komen wonen, zoals vrienden en kennissen wel suggeren. Feitelijk is er zoveel aan het veranderen wat dat Zeelandgevoel schok op schok geeft. Neem nou dat kranteknipsel dat ik vanmorgen kreeg; een Bankert-en Evertsenboulevard in een Manhattenachtige stijl. Straks het Wooldhuis wellicht ook nog ingesloten. Kan dat committee daar nog iets aan doen? Je blijft doorvechten met je Zeelandgevoel maar het krijgt wel klappen. Daarom, nee, ik blijf toch maar liever waar ik zit. In mijn Engelse tuin staan de primula's en crocussen in bloei en komen de eerste 'daffodils' uit. Welnee, zegt mijn Zeelandgevoel het zijn paaslelies en bakkruutjes. Ik voel opeens weer een warme gloed in mijn hart voor de natuur, die waar dan ook groeit. De narcissengeur brengt mij terug naar de kinderjaren in de bossen van Oostkappel. Op zondagmiddag met de fiets daarheen en volop paaslelies plukken. Dat kon toen nog ongestoord er waren er genoeg. Zeeland, je gevoel in mij verlaat me nooit meer, hoe oud ik ook word en waar ik ook heentrek. Zeeland diep in mijn gevoel blijft lichtplek op de Schelde bij dag en een Westkappelse vuurtoren bij nacht. Helene van Woelderen. Glastonbury 1993. 59

Zeeuws Tijdschrift | 1994 | | pagina 21