Signalementen Arjen van den Houten Mondriaan voor beginners N. Kuiper e.a. Uitg. De Koperen Tuin Goes 1994 ISBN 90.72138.33.3 Prijs f 14,90 Vijftig jaar geleden, op 1 februari 1944, overleed Piet Mondriaan. Ter gelegen heid daarvan is 1994 uitgeroepen tot Mondriaan-jaar. In dat jaar krijgen zijn leven en werk uitgebreid aandacht. De schrijvers van Mondriaan voor beginners hebben zich ten doel gesteld een publiek van twaalf jaar en ouder in de ban te laten raken van Mondriaan. Om dat te bereiken is gekozen voor veel afbeeldingen in combinatie met een beknopte tekst. Daarnaast kan de lezer ook zelf aan de slag. Er wordt uitleg gegeven over de basisprincipes van kleur en compositie en er staan diverse doe-opdrachten in. Een van de leukste is de opdracht waarbij wordt uitgelegd hoe de lezer zelf een tekening kan maken die is opgebouwd uit verticale en horizontale lijnen, net als de werken die Mondriaan maakte toen hij deelnam aan De Stijl. En dat is zeker niet alleen voor kinderen leuk om te doen. Van gesloten bolwerk tot open stad. Vier eeuwen veranderingen in en rond Goes F. de Klerk, L. Moerland Uitg. De Koperen Tuin Goes, 1993 ISBN 90.72138.32.5 79 blz., geïll. Prijs f 49,90 Van gesloten bolwerk tot open stad geeft aan de hand van historische stadsplattegronden een beeld van de ontwikkeling van Goes door de eeuwen heen. De kaarten zijn in chronologische volgorde afgebeeld. Bij elke kaart zit een beschrijving, waarin enkele bijzonderheden worden vermeld. De oudste kaart dateert van 1560 en is van Jacob van Deventer. Het boek eindigt met een luchtfoto uit 1935, waarin de omtrek van de oude stad is ingetekend. Niet alle kaarten zijn even boeiend om te zien. Vooral de vele blinde plattegronden, kaarten die alleen de vestingwerken laten zien, lijken mij alleen interessant voor mensen met een speciale interesse voor de cartografische geschiedenis. Daar staat tegenover dat er ook een paar juweeltjes bij zitten. Het boek is mooi vormgegeven, maar dat zijn we inmiddels gewend van De Koperen Tuin. Francisca: mijn beschermengel Wim den Hollander 1993 Wim den Hollander (1918) was in zijn jonge jaren een bekend man in Zeeland. Als lid van cabaretgezelschap Het Overschotje speelde hij jarenlang mee in talloze revues, waarbij vooral zijn acrobatische toeren op zelfgebouwde fietsen veel succes oogstten. Ook buiten het theater deinsde hij voor geen enkele stunt terug. Met een fiets over de kademuur rijden, op zijn handen bovenop de brandweerkazernetoren staan en zelfs in het haantje van de Middelburgse abdijtoren klimmen: Wim den Hollander zocht altijd het gevaar op, in de rotsvaste overtuiging dat een beschermengel zich persoonlijk om hem bekommerde. Hij overleefde zoveel halsbrekende toeren dat hij zijn persoonlijke beschermengel bij haar naam ging noemen: Francisca. Nadat Wim den Hollander al eens eerder zijn herinneringen op papier zette, schreef hij nu op verzoek van zijn zoon een boekje met nog meer vrolijke belevenissen, grappige anekdotes en verhalen uit een tijd die vele Zeeuwen zich nog met veel plezier zullen herinneren. 74

Zeeuws Tijdschrift | 1994 | | pagina 36