Industrialisatie van de Kanaalzone in de jaren zestig Inleiding Industrialisatie door overheidsmaatregelen? Rico Haak Wachtende schepen in de nieuwe zeevaartsluis in Terneuzen. Foto: Rico Haak. In 1827 werd het kanaal van Gent naar Terneuzen gegraven. Het gebied aan weerskanten van het kanaal op Zeeuwsch-Vlaamse bodem, bestaande uit de huidige gemeenten Terneuzen, Axel en Sas van Gent, werd de kanaalzone Zeeuwsch-Vlaanderen genoemd. In dit gebied vestigden zich vanaf 1870 een groot aantal industriële ondernemingen, met name in Sas van Gent. Hieraan kwam een abrupt einde met de economische depressie van de jaren dertig en de Tweede Wereld oorlog, waarin een groot deel van de produktiecapaciteit werd vernietigd. Na de oorlog verkeerde heel Nederland in een slechte economische situatie. De Nederlandse regering kondigde daarom eind jaren veertig een industrialisatiebeleid aan om de economie weer op gang te brengen. Dit beleid bleef in de jaren vijftig beperkt tot gebieden die met structurele werkloosheid te kampen hadden. De kanaalzone behoorde daar niet toe, met het gevolg dat het industriële vestigingsklimaat hier niet verbeterde en de industriële ontwikkeling bleef stagneren. Eind jaren vijftig trad een verandering op in het industrialisatie beleid van de overheid. Het beleid zou zich in de toekomst onder andere richten op gebieden van waaruit een regelmatige stroom van migranten naar overig Nederland afvloeide, met name naar de Randstad. Daarnaast moest worden uitgezien naar andere vestigingsmogelijkheden voor aan zeeverkeer gebonden industrieën, omdat anders de gebieden aan de Nieuwe Waterweg en aan het Noordzeekanaal te vol zouden raken. Zeeland voldeed aan deze eisen en werd daarom in 1959 opgenomen in het industrialisatiebeleid. Binnen Zeeland werden ontwikkelingskernen aangewezen, waarvoor drie soorten maatregelen werden genomen om het industriële vestigingsklimaat te verbeteren. De maatregelen bestonden uit subsidieverlening aan industrieën, verbetering van de infrastructuur en maatregelen die zorgden voor een ruimere arbeidsmarkt. In Zeeuwsch- Vlaanderen werd Terneuzen aangewe zen als ontwikkelingskern. Dit gaf de kanaalzone de mogelijkheid zich na dertig jaar stilstand verder te industrialiseren. 47

Zeeuws Tijdschrift | 1994 | | pagina 9