waar weer op agrarisch gebied an breed draagvlak. Daarom is het arheugend dat agrariërs steeds meer areid blijken hun verantwoordelijkheid nemen". In 1992 constateerde het BS dat op bijna driekwart van de xker- en tuinbouwgewassen minder bestrijdingsmiddelen werden gebruikt an volgens eerdere schattingen, e investeringen die uit het /erheidsoptreden voortvloeien, zoals e voor mestopslag, siloafdekking, alverbetering e.d. zijn vooral voor jdere bedrijven vaak onoverkomelijk, de akkerbouwsector vragen andere anpassingen eenzelfde soort tol, ivoorbeeld op het terrein van het rugbrengen van het gebruik van chemische middelen. Daar kan men oms met het opstellen van convenanten via intensief overleg aultaat bereiken, terwijl bijvoorbeeld euwe uitvindingen zoals op het abruik van biologische bestrijding iuipwespen of andere parasitaire secten tegen schadeveroorzakers) in oe goede richting van een beter milieu erken. Het Landbouw Economisch Instituut ad overigens reeds enige jaren aleden voorspeld dat het Milieubeleid het midden der 90er jaren een aantal agrariërs de das zou omdoen. e voortdurende stijgingen van het iistenpeil tegenover dalende komstenprijzen zijn de boeren /enzeer een gruwel. Het houdt nooit o, b.v. de noodzakelijke c ssurantiepremie in geval van de oodzaak tot het opruimen van sbestresten na sloop en brand. En idertussen werken de boeren en mders zich in spitstijden te pletter en doorsnee maken zij dan ook vele en meer dan welke CAO-er ook. Het geen wonder dat in de eerste acht laanden van 1993 voor ca. 15.000 iedewerkers op agrarische bedrijven ontslag werd aangevraagd, 3.000 meer an over dezelfde periode in 1992. iteraard parallel daarmee verdwijnen anen bij bedrijven in de toeleverende actoren en heerst er bijvoorbeeld lalaise bij de landbouwwerktuigen verende industrie. Uiteraard heeft een gedeelte van de iederlandse agrariërs, die een nvoldoende inkomen uit hun bedrijf visten te verkrijgen, naar neven oplossingen gezocht en zo ziet men al aren het verschijnsel van het parttime f volledig elders werken (in 't laatste eval met terugvallen op hulp van de loonwerker) in toenemende mate optreden. Een verschijnsel dat zich bijvoorbeeld in West-Duitsland (Nebenerwerbstelle) en de VS reeds van na de Tweede Wereldoorlog op grote schaal manifesteerde. Nu de werkloosheid in Nederland zo catastrofaal toeneemt zal deze vluchtmogelijkheid voor wijkende agrariërs er niet eenvoudiger op worden. Agrificatie Een andere uitweg, waarmee veel is en wordt geschermd is Agrificatie: een toverwoord? Agrificatie, d.w.z. het verbouwen van agrarische gewassen met het doel daaruit tot nog toe niet gewonnen toepasbare en gewenste eindproduk- ten te fabriceren, is een begrip dat actueel werd ten tijde van de oliecrisis van de jaren zeventig. Zo trok het de aandacht dat in Brazilië op grotere schaal bio-ethanol uit eigen grondstoffenverbouw (m.n. suikerriet) als motorbrandstof werd gebezigd. In Nederland bleek koolzaad zich voor dit doeleinde te lenen en vrij recent heeft het busbedrijf GADO te Groningen een proef over langere tijd met drie bussen uitgeprobeerd. Mij zijn de exacte resultaten momenteel niet bekend. Dat het produkt qua prijs (zonder accijns verhoging) vooralsnog niet met de geijkte brandstofsector zou kunnen concurreren was tevoren bekend. In hoeverre het milieuvriendelijk karakter van deze toepassing de kinder schoenen heeft overleefd, is evenmin algemeen bekend. Maar wel is duidelijk dat agrificatie geen onzin is en op lange termijn thans nog onbekende mogelijkheden zou kunnen bieden, zowel om nieuwe teelttoepassing ter vervanging van thans nog verbouwde "overschot"gewassen te brengen, als om een bijdrage te leveren aan een schoner milieu. Een sterk voorbeeld daarvan vinden we volgens het blad 19Nu (mei 1993) in de VS. Sinds 1987 is daar drukinkt op soja-basis ter beschikking gekomen en meer dan een derde van de Amerikaanse dag- en weekbladen is op het gebruik daarvan overgegaan, wegens de superieure kwaliteit, ook milieu-technisch, t.o.v. de gebruikelijke aardolie-inkten. Zwarte soja- inktsoorten worden daarentegen minder gebruikt, omdat ze (nog?) een stuk duurder zijn. Bestaande industrieën lijken nog weinig geïnteresseerd in (het meestal dure en langdurige) onderzoek naar agrificatie in den brede. Departementen als Landbouw, Milieu en Economische Zaken zouden de koppen bij elkaar moeten steken. Van de zijde van samenwerkende landbouwcoöperaties lopen proeven met olievlas (grondstof voor linoleum), crambe (plasticverzachter), olifantsgras (spaanplaten of biomassa voor stooksel), cichorei wordt in Roosendaal reeds effectief verwerkt, o.a. voor inuline-produktie. Dit alles - hoe interessant ook - neemt niet weg dat het weinig realistisch zou zijn op zodanig korte termijn van nieuwe agrificatie zodanig resultaten te verwachten, dat daarmee de momentele crisisverschijnselen in onze landbouw kunnen worden opgelost. Het is duidelijk dat heel Europa met zware economische problemen te kampen heeft. De gevolgen van het uitwijken naar lage lonenlanden, evenals die van Oost-Europese aanpassingen laten we buiten beschouwing. Enige voorzichtige conclusies, onder het voorbehoud dat niet te voorziene politieke ontwikkelingen geen roet in het eten gooien. Conclusies 1Nu er een GATT-overeenkomst tot stand is gekomen, gaat de akker bouw een zeer onzekere toekomst tegemoet. De zgn. spilfunctie van de granen die tot nog toe de Europese akkerbouw kenmerkte zal leiden tot verdringing van deze teelt en doen uitwijken naar andere takken van teelt, iets wat in snel tempo tot te grote voortbrenging van die andere gewas sen dan zal leiden. De verzadiging kan zo groot worden, dat alleen nog inkomenstoeslagen de sterksten op het agrarisch platteland overeind kunnen houden. In het geval van het door voeren van de ontworpen GATT- overeenkomst moet rekening gehouden worden met een sterke aanslag op onze akkerbouwers, die zich structureel niet kunnen meten met bijvoorbeeld de honderden ha's grote Noord- en Midden-Franse akkerbouw bedrijven. Tevelen zullen trachten uit te wijken naar andere gewassen om de 89

Zeeuws Tijdschrift | 1994 | | pagina 11