Zwaar weer op agrarisch gebied vrijgekomen oppervlakten van eerdere graanbouw te benutten, doch dit zal weer tot overproduktie daarvan leiden. De functie van braken - onder voorwaarden of verplicht - staat mij voor de toekomst niet helder voor ogen, omdat elders ter wereld men het wegvallen van graanbouw in Europa wat graag zal overnemen! 2) Terwijl Zeeland klimatologisch in Nederland het gunstigst gelegen fruit- teelgebied is zijn de vooruitzichten m.n. voor appels niet goed. Het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen wees op de sinds 1985 sterk toegenomen importen van buitenlands fruit. Onze kostprijs is de hoogste van de concurrerende Europese landen: 101 cent per kg, in Frankrijk is dat 87 cent en in Spanje 60 cent. Echter op het Zuidelijk halfrond komen Chili, Brazilië en Argentinië met 20 a 25 cent uit de bus. Met vrachtkosten van 2 kwartjes is men dus nog ruim concurrerend. Een rooiregeling, waarvoor Nederland nu in Brussel medestanders zoek, zou veel failliet kunnen voorkomen. Onze specialiteit, kaasprodukten, wordt door de GATT wel bedreigd. Terwijl wij jaarlijks meer kaas exporteren, zal een 21% beperking (zie noot) de kaassector 100.000 ton uitvoer rond het jaar 2000 gaan schelen. 3) De veehouderij is in Zeeland kwantitatief van geen grote betekenis. In de provinciale planning lijkt men zich ongerust te maken over verplaatsing van veehouderijbedrijven van elders naar Zeeland. In beginsel komt het mij echter voor dat het niet onverstandig zou zijn het voortbestaan van bedrijvigheid op het Zeeuwse platteland in voorkomende gevallen akkerbouw in te ruilen voor rundveehouderij. Een mestprobleem kent de provincie immers tot nog toe niet en een en ander moet eenvoudig in de hand en onder controle te houden zijn. Ik denk dus primair aan de rundveesector en slechts bij uitzondering aan varkens houderij, die men inderdaad zoveel mogelijk zou dienen te weren, behoudens bij reeds bestaande bedrijven. 4) Het lijkt mij beter van een breedoptredende malaise dan van een traditionele landbouwcrisis te spreken. Het is niet zo dat de gehele agrarische bedrijfstak al aangetast is, al brengt het GATT-akkoord ook gevaren voor de zuivel mee. Doch in het door akker bouw en fruitteelt gestempelde agrarische Zeeland zijn crisis verschijnselen duidelijk waarneem baar. Slechte graan-, aardappel- en fruitprijzen in de toekomst zullen de toekomst van de Zeeuwse landbouw op het spel zetten. 5) De milieuactivist van het eerste uur Wouter van Dieren (NRC 28/10/93) heeft een enorm vraagteken gezet bij onze huidige expansieve economie. Hij verzet zich tegen de klassieke groeibehoefte theorie van de economen, is lid van de Club van Rome en staat heel kritisch tegenover de doorsnee milieubeweging in ons land. Twintig jaar geleden waren we, zegt hij, de helft zo rijk als nu, maar we konden openbaar vervoer, onderwijs, bejaardenhulp, werklozen en gezond heidszorg financieren. Nu niet meer, nu zegt men ons te bezuinigen en meer te investeren voor produktiegroei. Dan blijkt dat we investeren in machines die arbeid uitsloten, zodat er nog meer werklozen komen. Van 3% in 1970, 6% in 1980, hebben we in de jaren '90 nu 10% werkloosheid. Hebben we die groei nodig, is de consument er mee gediend, betekent de toename van al die produktie meer welvaart of zijn we met zelfbedrog bezig en tellen we alle bezwaren van deze tijd, een gifwijk slopen, grond en water reinigen, huizen en wegen isoleren op bij het nationaal inkomen zonder er iets bij te winnen? Uiteindelijk geldt een dergelijke vraagstelling ook de agrarische overproduktie en daaruit voort vloeiende milieubelasting. Het vraagt een omkering van denken om zich van deze aspecten rekenschap te geven. Er zullen straks boeren zijn die met een totale extensivering van hun bedrijf zich in hun eentje door de moeilijke jaren zullen heenslaan. Tegenover Van Dieren lees ik bij Wijffels (Pres.Dir. Rabobank) dat diens overtuiging is dat economische groei en de ontwikkeling naar een houdbare samenleving combineerbaar zijn. De economie van het genoeg biedt voor hem geen oplossing want het predikt een statisch maatschappelijk beeld. Laten we de - voorlopige - waarheid maar in het midden zoeken. Onze toekomst ligt in ieder geval in verdere internationalisatie. Waarheen we drijven zal beheersbaar moeten blijven, doch voorlopig, en dat beeld ontleen ik weer aan Wijffels, is het hoofdzaak 90

Zeeuws Tijdschrift | 1994 | | pagina 12