3oekbesprekingen Bert Teums R.M.van HEERINGEN e.a.: GELD UIT DE BELT - Archeologisch onderzoek n de bouwput van de gemeentelijke parkeerkelder en het belastingkantoor aan de Kousteensedijk te Middelburg. Gebr. 103 pp. Talrijke illustraties. Uitgeverij ADZ - Vlissingen. 1994. Prijs 19,95. Goed uitgevoerd boekje, goed opgemaakt, goed gedrukt, uitvoerig geïllustreerd (foto's soms wat flets), voorplaat en 2 bladzijden binnenwerk n kleur, een behoorlijke inhouds- ppgave, die als index kan dienen en een verantwoording van gebruikte iteratuur en bronnen. Wat kan een mens meer verlangen? Mij heeft het boekje nog al gecharmeerd, al blijft er altijd wel iets te wensen over. Die charme ligt -ik beken het met enige schroom- vooral in het feit, dat ik bij een eerste doorbladeren op de kleurenplaat tegenover pag. 64 een oude vriend meende te herkennen in de "Mittelburgensis in Selandia Civis", ïe 'burger van Middelburg in Zeeland', ik dook meteen in een paar grentenportefeuilles en na enig zoeken had ik hem. De kleurstelling is wat anders, maar dat kan liggen aan een nkleuring. Mijn Middelburger draagt een witte broek bij een bruine bloes en m dit boekje is dit een bruine broek bij en blauwe bloes; de tekening is chter precies dezelfde. Vele jaren jeleden heb ik deze en een paar andere platen (w.o. die van een Schipper uit Zeeland) op een veiling jekocht. Ze moesten, gezien de nummering, uit een boek afkomstig zijn n sindsdien heb ik naar dit boek ezocht. Ik ben op het archief geweest n in de bibliotheek, maar niemand kon mij helpen en nu vind ik hem plotseling In het boekje van Van Heeringen! Dank ij Jan Kuipers, die bij het verzamelen an de illustraties voor het werkje was ietrokken, weet ik dan nu dat de prent fkomstig is uit Hans Weigels Trachtenbuch" uit 1577 en dus ruim 00 jaar oud moet zijn. Dit zijn leuke jntdekkingen voor de verzamelaar, die nu nog alleen maar een bibliotheek moet vinden, waar ze dit boek op de lank hebben voor een definitieve dentificatie. Kuipers gebruikt de plaat echter niet voor mijn plezier, maar om een van de vele voorwerpen te laten zien die bij archeologisch onderzoek in een bouwput aan de Kousteensedijk boven de grond zijn gekomen. Daar stuitte men bij het graven nl. op een afvalput, waarin de toenmalige bewoners het overschot van hun dagelijks bedrijf deponeerden, meestal omdat het kapot en dus onbruikbaar was geworden, soms ook omdat ze het domweg verloren, geld bv. De onderhavige prent laat zien, hoe de Middelburgse burger zijn onafscheidelijke mes in een schede op zijn heup droeg. Dat mes had hij overal bij nodig, bij het eten, bij het grassnijden en misschien zelfs wel bij het schoonmaken van zijn nagels. U T T E 1 B V 8. GES S I S K' 5. E EA a'.ieiiHS, t&tf ecctw&i mi bétten® ïfcfsffcaifjAg», Het mes is maar een simpel voorbeeld. De afvalput leverde zoveel materiaal op, dat men na zorgvuldig zeven, schoonmaken, onderdelen bij elkaar zoeken, determineren enz. een aardig beeld kan krijgen van het middeleeuwse huishouden aan de Kousteensedijk. Het loopt van geld, via penningen naar sieraden, textiel, gewichten, hoekbeslag, medische instrumenten, keukengerei en kinderspeelgoed. Alles zorgvuldig geinventariseerd en gedocumenteerd en vooral getekend. Het is zo'n eenvoudig boekje, maar je hebt niet veel fantasie nodig om je voor te stellen, hoeveel werk er nodig is geweest om dat materiaal te rangschikken en bij elkaar te krijgen. Alle waardering. Ik ben geen archeoloog en keek aanvankelijk enigszins verschrikt tegen deze lijsten en tekeningen aan, maar sinds m'n Middelburgse burger ben ik de paragraaf over het keukengerei wat nader gaan bestuderen en zo tot allerlei andere notities gekomen. U zult het niet achter elkaar uitlezen, maar telkens een hapje loont. Het opgravingsverhaal wordt vooraf gegaan door een verhaal van Peter Sijnke en zijn assistente over de historische ontwikkeling van de Kousteensedijk en omgeving. Over de dijk viel blijkbaar niet veel te vertellen en het verhaal richt zich hoofdzakelijk op de omgeving. Het artikel bevat weinig, dat niet ook elders is gepubliceerd en eigenlijk begrijp ik het verband niet goed. De data van de opgravingen in de belt liggen aardig vast; om nu de geschiedenis van de buurt door te trekken tot de afbraak van de Fitting, het verdwijnen van de ijzergieterij van Boddaert en de opbouw van het Maisbaaigebied lijkt me wat overdreven. Dat hoort in een ander boek thuis. Dan had je vanwege de historie ook moeten spreken over namen als Werfstraat en Dokstraat, Goesse Korenmarkt en Vlissings Wagenplein, Teerpakhuizenstraat enz. Waarrom dan niet een wat meer sociologisch getint verhaal over de mensen, die in dat gebied leefden en die zich van die nu zorgvuldig verzamelde voorwerpen achteloos ontdeden? Waar zaten de hoge heren, zoals bv. Adriaen ten Haeff, waar waren hun pakhuizen, waar haalden zij hun handelswaar vandaan? Waar woonde het gewone volk, de timmerlieden, de smeden, de slagers? Waar hadden die hun kroegen, voor mijn part hun bordelen. Waar zaten de zeilmakers, waar de touwslagers? Was er een soort middenstand, die in stad profiteerde van de activiteiten van de reders? Zo iets en meer. Maar goed, wie wat wil weten over de ZO. en ZW.-kant van Middelburg kan ook in dit boekje terecht, als hij zich realiseert, dat daar maar een deel van het verhaal staat en dat dit nauwelijks aansluit bij het zo minitieus uitgevoerde archeologisch onderzoek. 111

Zeeuws Tijdschrift | 1994 | | pagina 33