je denkt, maar ze worden stelselmatig ondergesneeuwd. Die bijna gereformeerde vasthoudendheid, grondigheid. Zo van: dan maar een dagje langer werken want het zal goed komen. Dat heeft Ad van 't Veer, dat had üijs Bergman, dat heb ik ook. Je best doen, of het nu lukt of niet, gewoon dingen honderd procent doen, daar ontbreekt het tegenwoordig nogal eens aan." Stichting Nieuwe Muziek Jeugd en Muziek Zeeland gaat in 1983 ter ziele, na een subsidieconflict met het toen malige ministerie van CRM. De toegezegde subsidie wordt uiteindelijk niet toegekend. Er is geen geld voor het aanstaande Festival Nieuwe Muziek. De Stichting Nieuwe Muziek Zeeland mag het artistieke werk van Jeugd en Muziek voortzetten onder leiding van Ad van 't Veer met subsidie van de provincie maar zonder de pioniers van het eerste uur. "Dat ergert me nog steeds. Een akkefietje was het, subsidie die wel was toegezegd en altijd te laat kwam, alleen dit keer niet kwam. Doodzonde, met een beetje meer moed en durf was het nooit zover geko men. Ze durven hier geen risico's te nemen. Vanaf dat moment was het experimentaan ban den gelegd. Die eis van de provincie dat er ieder jaar, per definitie een festival is. Het is de vraag of die vorm wel ideaal is. Tóen was dat nieuw, daarna komt er een hausse in festivals, feitelijk een reeks concerten, die je net zo goed over het hele jaar kunt ver spreiden. Die festivalvorm dat is voorbij. Opnieuw het avontuur aangaan, dat móet. Het afdwingen bij de subsidiegevers. Een grote bek, niet om de grote bek, maar gebaseerd op kennis van zaken en gevoel voor die dingen. Het is nu allemaal veel te lief. Ze gaan veel te vriendelijk met elkaar om. Daarmee help je de kunsten niet. Zodra mensen weten dat er hier weer een vrij plaats is, waar ze onbelemmerd dingen kun nen doen, dan ontstaat er weer ontzettend veel nieuws. Ook al vind je het zelf niet mooi, dat is nog geen reden om het niet te laten gebeuren. En het verhaal dat er nau welijks iets nieuws te vinden is, dat geloof ik niet. Veertien miljoen Nederlanders, zoveel miljard wereldburgers, dan kun je toch niet zeggen dat er maar tien of twintig mensen nieuwe muziek maken. Het nieuwe is er, het móet er zijn. Je zult het alleen weer moeten zoeken, het moet weer ds gelegenheid krijgen. Heus daar geloof ik in, anders zou ik mijn eigen bestaan als kur- stenaar ontkennen". Zeeland Suite. Foto: W. Riemens

Zeeuws Tijdschrift | 1994 | | pagina 14