et Zeeuwse Filmfestival ARJEN VAN DEN HOUTEN Dit jaar vindt voor de zesde keer het Zeeuwse Filmfestival plaats. He festival leek in korte tijd uit te groeien tot een traditie met een vas concept: veel voorpremières met daarnaast diverse themaprogramma'! waar de minder commerciële film aan bod komt. De financiële basis was en is echter zeer smal en biedt geen garantie voor continuïteit. Doo financiële problemen kwam het vijfde festival zelfs amper van de grond De zesde editie, die van 6 tot en met 14 oktober plaatsvindt, biedt eer; interessant programma, waarmee het festival weer op de goede wee terug lijkt. Eerste Filmfestival Zeeland Op 2 september 1989 ging in Middelburg het eerste Filmfestival Zeeland van start met een veelbelovend programma. Gedurende de hele maand september be leefden de belangrijkste rolprenten van de festivals in Cannes en Berlijn hun Nederlandse voorpremière in Middelburg. Daarnaast was er een retrospectieve van Frangois Truffaut, een cyclus met recente Afrikaanse produkties en een filmreeks met het thema 'Film en Fotografie'. Ook waren er diverse talkshows met beroemde en min der beroemde regisseurs en acteurs, work shops, hotel- en restaurantarrangementen en concerten. De Zeeuwen leken echter overdonderd door een zo breed programma en het bezoekersaantal viel tegen. De bijna tachtig filmvoorstellingen werden door zo'n 3000 filmliefhebbers bezocht en dat lever de een mager gemiddelde op. Enkele evene menten moesten uit bezuinigingsoverwegin gen worden geschrapt en het festival ein digde met een licht negatief saldo. Première-festival Festivaldirecteur Leo Hannewijk besefte echter dat het opzetten van een festival een kwestie van lange adem is en bleef optimistisch. Met de ervaringen van het eerste festival in het achterhoofd werd de opzet voor het vervolg iets gewijzigd. Het eerste festival was over een hele maano uitgesmeerd en kende in deze lange periode te weinig hoogtepunten. Het cinemaspekta- kel werd teruggebracht tot 10 dagen en ir deze korte tijd kon het Zeeuwse publiek een groot aantal premières van internatio nale films zien. Zo was er de openingsfilrr 'Presumed Innocent' met Harrison Ford, eer film die pas drie maanden later in de- Nederlandse bioscopen te zien was. Eer andere kraker was 'Good Fellas' met Rober de Niro, kort daarvoor te zien op het festi val in Venetië. Met dit soort films probeerde het Zeeuwse festival naam te maken als voorpremièrefestival en zich te onderschei den van de andere festivals in Nederland. Zeeuwse films Ook nu was er naast de voorpremières wee: van alles te beleven. Een groot succes was de vertoning van oude Zeeuwse films in de Stadsschouwburg. Na een uitgebreide speurtocht waren honderden films tevoor schijn gekomen uit particuliere verzamelin gen, van zolders en uit schoenendozen. Op de Dag van de Zeeuwse film werd veel van dit materiaal vertoond. De filmbeelden geven een fascinerend beeld van Zeeland van de jaren twintig tot de jaren zestig. Een andere publiekstrekker was de open luchtbioscoop op de Markt in Middelburg Op een scherm van 12 bij 8 meter werd daar 'The Wall' van Pink Floyd vertoond.

Zeeuws Tijdschrift | 1994 | | pagina 18