j chreef Albert Verwey daar later over. e huwelijken van Martha en Betsy zijn overigens in scheidingen geëindigd, maar cat van Kitty was heel gelukkig. In 1985 is de Kitty van Vloten-stichting in het leven geroepen door de oudste zoon van Albert Verwey, Gerlof. De bedoeling van de stichting is de historische continuïteit in de culturele ontwikkeling, en ook in de politieke en sociale ontwik keling, in Nederland te laten zien en duidelijk te maken dat Nederland daarin een eigen geschiedenis heeft." Ouders Lili en Berni van Vloten- Greeven, ca. 1960. De familiestructuur van de Van Vlotens komt onder meer tot uiting in Francisca's Een Hartstochtelijk Hemelbestormer, de uitgave die zij vorig jaar samenstelde ter gelegenheid van de herdenking van Van Vlotens 175e geboor tedag. Johannes van Vloten trouwde met Betsy van Gennep (1824-1906) en zij kre gen zeven kinderen. ken citaat (p. 76-80): "Gerlof (1866-1903) was de enige zoon die min of meer in de voetsporen van zijn vader zou treden; na zijn schooltijd studeerde hij oosterse talen in Leiden. Zijn promotie leidde een periode van wetenschappelijk onderzoek, verre reizen en grote waardering op zijn studieterrein in. In 1896 reisde hij voor wetenschappelijk onderzoek naar Turkije, het jaar daarop keerde hij ziek naar Nederland terug. Steeds vaker volgden op periodes van hard werken andere van moedeloosheid. Op 21 maart 1903 maakte hij in de duinen bij Noordwijk een einde aan zijn leven. Met zijn vader had hij de innerlijke onrust (of nerlijke reislust) die vele Van Vlotens eigen is, gemeen; hij miste, mede door zijn contact met oosterse filosofieën, zijn vaders innerlijke overtuiging, de drang om voortdurend tot het uiterste van zichzelf te gaan. Naast zijn vakgenoten herdachten onder meer Albert Verwey en Frederik van Eeden, zijn zwagers, en de Duitse dichter George hem in hun gedichten. De meisjes Van Vloten, 'club-zusters' van de Tachtigers, hielden zich hun leven lang met letterkunde bezig, zelfstandig of samen met hun echtgenoten. Martha verloofde zich nog tijdens het leven van haar vader met Frederik van Eeden, ze trouwde in 1886 met hem. Kitty trouwde in 1890 met Albert Verwey en Betsy in 1893 met Willem Witsen. Alleen Kitty's huwe- i jk hield stand. f artha (1857-1943) en Gerlof hadden veel gemeen. Snelle denkers, melancholiek en introvert, waren toch 2ij het die bovenal bij de nichtjes en neefjes geliefd v aren. Gerlof was de 'schalkse' oom, altijd in voor een grapje, en Martha kon geweldig sprookjes vertellen." ooral aan Martha en Gerlof voelt Francisca zich verwant. "Ik herken veel van lartha's 'bewust zijn' in een brief die zij, enkele maanden voor Gerlofs dood, an Frederik van Eeden schreef: 'Het feit, dat mijn zorgen niets zijn vergeleken ij die van millioenen is juist de groote bron van mijn melancholie; en vooral dat m allerlei redenen in Kosmos en menschen, die ellende physiek en moreel moet blijven bestaan en dat ik zoolang ik leef daar tusschen zal zitten en nooit vrij en i jstig voelen, dat is de quintessens van mijn levensstrijd en toch ben ik absoluut ongeschikt met mijn behoefte aan menschen om mij heen om er naar te hande- n. Brisons! ik houd niet van dat onderwerp.' Tja, men moet tóch steeds probe- tn te blijven zoeken naar het waardevolle, het schone."

Zeeuws Tijdschrift | 1994 | | pagina 25