lacht, als ik dat naar voren breng. "Volgens een goede vriend leef ik zelf nog in die tijd." Het zal u dan ook niet verbazen, dat Francisca en Arnold een tweede huis in Domburg hebben (ze wonen in Deventer), wat ook weer tot prachtige ontboezemin gen leidde, zoals het verhaal 'Het einde van de wereld' in de door het Zeeuws Tijdschrift uitgegeven bundel Het Zeelandgevoel, ver halen over Zeeland (1993). Teederen samenhang - kwaad dan goed doet." Ze citeert nogmaals haar voorvade Johannes van Vloten, in een rede uit 1855 die een mooie afsluiting vormt van ons gesprek: "Zelfstandig te blijven en toch zijr teederen samenhang met anderen te gevoelen en door warme en waarachtige deelneming in al wat hen betreft te uiten ziedaar wat het beginsel van ieder volk gelijk van ieder mensch moet zijn, en wat hun door hun verstand niet minder word voorgeschreven, dan zij er door hun hart toe worden geprikkeld". Hoe ziet Francisca haar persoonlijke toe komst? Lang hoeft ze daar niet over na te denken. "Ik zou graag nog een heleboel willen onderzoeken, lezen en schrijven. Altijd bewogen door mensen en hun ideeën. Heel vaak door eenlingen, individuen. Daar geloof ik heel erg in. Ik denk regelmatig aan een uitspraak van Carmen Silva, dat was het schrijverspseudoniem van Koningin Elisabeth van Roemenie die enige tijd in Domburg verbleef: 'De massa is veranderlijk als de zee; ze draagt u naar gelang van de weersgesteldheid'. Ook dat is een aspect van de massa, helaas, en zeker geen posi tief aspect. Een individu beseft beter z'n persoonlijke verantwoordelijkheden, denk ik. Een collectief 'schuldgevoel' is waarschijnlijk gemakkelijker te dragen dan een individueel 'schuldgevoel'. In dat opzicht sta ik helemaal achter een typisch Van Vloteniaanse uitlating als: 'de maatschappij en de mensheid beginnen bij ieder van ons'. Als iets van jou afhangt en van jou alleen, denk je daar hopelijk bewuster over na. Maar natuurlijk ben je ook deel van een groter geheel. Ik geloof in het dragen van per soonlijke verantwoorde lijkheid in direkte ver bondenheid met de maatschappij en de mensen om je heen. Je direkte omgeving, maar ook verder. Een Europese kontekst in elk geval. Er zijn ook altijd weer terreinen waar je niet bij kunt, die te 'ver' zijn, waar je waarschijnlijk meer Francisca van Vloten met Guido van Suchtelen tijdens de Johannes van Vloten- herdenking op 16 januari 1993 in de Gravenzaal van het Haarlemse stadhuis. Foto Fotopersbureau United Photos de Boer BV.

Zeeuws Tijdschrift | 1994 | | pagina 28