R edactioneel Het is al meer dan vijf jaar geleden dat een dubbel nummer van het Zeeuws Tijdschrift is uitgebracht. De redactie heeft gemeend dat het samenvallen van de Zeeland Cultuurmaand en de manifestaties in Zeeland in het kader van het Mondriaanjaar een dub belnummer rechtvaardigen. Tevens leek dit ons een goede opmaak van het tijdschrift aan te passen. Wij hopen op leesbaarheid ervan nog verder te verhogen. Menselijke stem en Nieuwe Muziek In het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen staat dit jaar de menselijke stem centraal. In haar artikel belicht de musicologe Machteld van de Putte de onbegrensde mogelijkheden van de stem als muzikaal instrument. Zij moet dan wel aan een hele boel voorwaarden voldoen: "Een goede stem moet hel, rein, sterk, soepel, vast, licht, gelijk en van aanmerkelijke omvang zijn." Wiens stem niet aan al deze kwaliteiten voldoet, heeft nu de mogelijkheid zich tijdens het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen in vervoering te laten brengen. In 1975 vonden de eerste uitvoeringen plaats in het kader van het Festival Nieuwe Muziek, dat zou uitgroeien tot een vrijplaats voor het experiment in de muziek. Peter van Houte doet aan de hand van gesprekken met de organisatoren van het Festival, Ad van 't Veer en Marinus Boezem, verslag van de wederwaardigheden van dit unieke fenomeen. Vrijwel alle belangrijke componisten van de Nieuwe Muziek vonden hun weg naar het podium in Middelburg. Forum en Zeeuws Filmfestival Minstens zo uniek als het Festival Nieuwe Muziek waren de activiteiten van Stichting Forum tussen 1977 en 1987. In die periode werden in Middelburg op en rond historische gebouwen manifestaties georganiseerd van eigentijdse kunst. Wie de namen van de deelnemers leest, beseft (misschien zoals dikwijls te laat) dat wie later grote kunstenaars bleken te zijn alle maal wel een keer acte de présence in Zeeland hebben gegeven. Dat was niet alleen aan het begin van deze eeuw zo maar vrijwel altijd. Maria-Rosa Boezem, een van de voormalige orga nisatoren van Forum, citeert het advies van de Raad van de Kunst over het uitbrengen van een tweetalig boek over Forum: "De kwaliteit van de manifestaties en hun bijzondere positie binnen het scala van nationale en internationale manifestaties (rechtvaardigt) een tweetalige uitgave Het boek zal op 9 oktober in de Kloveniersdoelen worden gepresenteerd. Ai en van den Houten gunt ons een blik in de keuken van de organisatie van het Filmfestival Zeeland. Het festival heeft zo zijn ups en downs gekend maar schijnt nu weer de stijgende lijn te pakken te hebben. Volgend jaar, in de maand mei, zullen, in samenwerking met de S'ichting Zeeuws Filmarchief, de eerste Zeeuwse Filmdagen plaatshebben. Het Zeeuws Filmarchief is nog steeds op zoek naar oude films die dikwijls op de meest onmogelijke plek ken liggen opgeslagen. Dus kijkt u nog eens op zolder. Het filmarchief is bereikbaar via de Zeeuwse Bibliotheek. Van Vloten en het teer begrijpen G.;rdi Preger interviewt in "De Schoone Waardin" Francisca van Vloten, die inmiddels haareer- sce lustrum als redacteur van het Zeeuws Tijdschrift heeft gevierd. Dit jaar kan als een soort bekroning worden gezien voor de vele inspanningen die zij gedaan heeft om het culturele leven in Domburg aan het begin van deze eeuw onder de aandacht van het kunstminnend publiek te brengen. Zelf vormt ze als het ware door familiebanden een levende schakel met cie 'teedere tijd'. In haar kort verhaal, 'Een Teer Begrijpen. Domburg 1921', legt ze in de voetsporen van haar grootouders een imaginair bezoek aan die badplaats af. Zoals ze zelf schrijft: "Alles is ragfijn verweven, ook al zal dat niet altijd duidelijk zijn." jaargang 44, nummer 4/5, 1994 PAUL VAN DER VELDE gelegenheid de die manier de Marsman, Toorop en Mondriaan De neerlandicus Lo van Driel komt in zijn artikel, 'De nacht gaat over ons heen. De relatie Ch. "i corop en Marsman te Westkapelle', op grond van gedichten van Marsman en brieven van 121

Zeeuws Tijdschrift | 1994 | | pagina 3