e verovering van het grote vlak Over de beeldend kunstenaar Bob Pingen J.T. OTTERSPEER 1 ook een Zeelandgevoel Tussen Zeeland en mij liggen de laatste heuvels van het vaak met donkere wolken overdekte Belgische land. In de bocht van de Rijn ligt de stad Keulen. Dan Limburg, Vlaanderen met Antwerpen en het steeds meer uitwaaierende water. Dus genoeg afstand tot Zeeland om de jaarlijkse trek van mijn stadsgenoten, jullie oosterburen, te kunnen begrijpen. Van tijd tot tijd over komt mij het ongrijpbare verlangen naar eb en vloed, naar de immense verte van de einder. Kronkelige weggetjes omzoomd door hoge bomen of weelderig strueel wijken voor lange rechte wegen waar geen eind aan lijkt te komen. De grens wordt in Zeeland bepaald door de kromming van de aarde. Het oog dwaalt totdat zich op het netvlies een dijk met rijen populieren nestelt, die mij onweerstaanbaar aantrekt naar de vermoe de ruimte er achter. Geen met zwarte lei steen en groene klapluiken omhangen mas sieve woningen maar fragiel uiziende struc turen waarvan de dunne muren geaccentu eerd worden door grote vensters waarin zich de wolken weerspiegelen. Voor mijn stadsgenoten is Nederland nog synoniem voor vrijheid en dynamiek. Dit idee vindt in Zeeland zijn natuurlijke pen dant. Het open landschap dat zich in de verte met de lucht verbindt. Het licht er tussen is zo van de zon doordrongen dat je het met je handen kunt grijpen. De wolken die door je vingers glippen maken in hun grillige vormen een enorme dynamiek zicht baar. Wanneer het land vanaf zee, samengeperst door de onmeetbare expansie van zee en lucht, krimpt tot een potloodstreep aan de horizon wordt men pas echt gegrepen door het gevoel van vrijheid. In het kolken van het water of in het verglijden van de lucht borrelt in een zucht het besef van vrijheid even op. "Ik ben geboren uit zonnegloren/ En een zucht van de ziedende zee", juichte Jacques Perk. Op zoek naar het ideale landschap zijn er in de beeldende kunst altijd kunstenaars of groepen kunstenaars geweest die met de middelen van hun tijd een omgeving, waarin zich hun leven ontvouwde, probeerden te doorgronden. Van Tahiti tot New York van Montparnasse tot Domburg. Dat proces kan zich symbolisch of metaforisch uiten. De beschrijving ervan kan verhelderend werken voor mijzelf wanneer ik een brandpunt pro beer te zijn van wat binnen mij is en wat buiten mij is. Ik ben op zoek naar de essen tie niet via de natuurwetenschap maar op een kunstzinnige manier die zich beweegt in het vlak. Waar valt het grote vlak dat mij omhult samen met het witte vlak van het doek? Waar heb ik meer kans om dit spel te oefenen dan in een gewest waar land en zee in elkaar vervloeien op het ritme van trillend licht en bewogen getij? 2 Cinema Vérité Op 16 oktober 1950 werd de momenteel in Vlissingen wonende beeldend kunstenaar Bob Pingen in Maastricht geboren. De weg van Maastricht naar Vlissingen loopt over Groningen, Deventer, Den Haag, Hamburg, Hulst en Gent. Wanneer Pingen twaalf jaar oud is, wordt hij getroffen door een foto in de krant van een aantal Pop Art kunste- Ook een Zeeland gevoel

Zeeuws Tijdschrift | 1994 | | pagina 56