e menselijke stem als instrument Vocale diversiteit tijdens Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen MACHTELD VAN DE PUTTE 'De volmaakte stem moet hoog, lieflijk, sterk en helder klinken. De goed into- nerende aangename en regelmatige stem stemt tot liefhebben en is in staat dr gemoeds-gesteldheden weer te geven', aldus Blasius Rosettus in 1529! Vi Ie honderden jaren later is ons vocale instrument tot hoofdthema verheven in het zesde Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen. De concerten van 10 septem ber tot en met 2 oktober vormen een afwisselend programma dat de mogelijk- ht ld biedt op verschillende locaties de onuitputtelijke klankvoorraad te verken nen die de menselijke stem als instrument te bieden heeft. In het kader van de Zeeland Cultuurmaand-special volgt hieronder een beschouwing over dit dichtst bij de mens staande muziekinstrument. Inleiding D menselijke stem is een instrument met enorme mogelijkheden. Bij mensen zonder stemgeluid wordt de in ons bestaan onontbeerlijke communicatie beduidend gehinderd. De inhoudelijke kant van gesproken tekst is echter slechts één onderdeel van het communiceren. Hoeveel verschillen kunnen we niet leggen in een betekenis door eenvoudigweg de intonatie te veranderen? G iijkvormige begrippen krijgen een totaai verschillende duiding. Juist met behulp van de stem kunnen we het gesprokene vullen met een zeer bepaalde emotionele lading. D' spreekstem beweegt zich gemiddeld binnen de omvang van een kwint (dat is de eerste sprong in 'Altijd is Kortjakje ziek'). Vanzelfsprekend zijn er grote verschillen tussen mensen. Opgewonden types zullen over het algemeen een diverser stemgebruik hebben dan de wat bezadigder en rustiger mensen. Onze zangstem biedt echter zowel wat betreft toonhoogte als klankkleur en luidheid veel meer mogelijkheden. En juist deze aspekten van de stem spelen een grote rol in de mate waarop men de artistieke uiting die zingen is. als werkelijke emotie ervaart. Zodoende is het optimaal ken nen en beheersen van de menselijke stem als instrument een opgave waaraan menig serieus zanger en zangeres zijn/haar hele leven wijdt. Fysiologie van de zangster De stem is in staat geluid voort te brengen door het combine ren van drie nauw samenwerkende elementen. Allereerst de luchtaanvoer vanuit de longen die met behulp van de adem- s.sieren als een blaasbalg functioneren. Vervolgens de stem banden in het strottehoofd als opwekker van de trillingen en tenslotte de holle ruimten van onder andere het voorhoofd, de neus, de mond en de luchtpijp. De longen liggen tussen de ribben en het middenrif. Bij het

Zeeuws Tijdschrift | 1994 | | pagina 5