en fenomeen herdacht: De terugkeer van Hendrik Willem van Loon in Veere C.A. VAN MINNEN Hendrik Willem van Loon aan het werk. New York, 1939. Foto uit: Gerard Willem van Loon, The Story of Hendrik Willem van Loon (Philadelphia and New York: J.B. Lippincott Company, 1972). Vijftig jaar geleden, op 11 maart 1944, overleed in zijn huis "Nieuw Veere" in Old Greenwich, Connecticut, Amerika's bekend ste Dutchman: Hendrik Willem van Loon. In januari dat jaar was hij 62 geworden, nog vol plannen voor nieuwe boeken en vooral met hart en ziel betrokken bij het door de nazi's bezette Nederland, zijn oude vader land, waarmee hij een soort haat-liefde ver houding onderhield. Zijn plotselinge overlij den bracht grote beroering teweeg in de Verenigde Staten, maar ook ver daarbuiten. De Nederlandse gemeenschap in Amerika en grootheden uit de toenmalige Amerikaanse politieke en culturele wereld reageerden geschokt. Van Loons weduwe ontving hon derden condoléancetelegrammen en -brie ven, onder meer van Franklin en Eleanor Roosevelt, Herbert Hoover, koningin Wilhelmina, prinses Juliana, minister-presi dent Gerbrandy, en auteurs als Pearl S. Buck, Carl van Doren en Archibald MacLeish. Van Loons begrafenis in Old Greenwich werd zo druk bezocht dat het kleine plaats je aan de Long Island Sound die dag wreed uit zijn winterslaap werd opgeschrikt: sire nes kondigden het bezoek van burgemees ter LaGuardia van New York aan, vele vrien den en bekenden van de overledene werden met extra treinwagons vanuit New York City aangevoerd en agenten dirigeerden het ver keer in het anders zo stille Old Greenwich naar de Van Loon funeral. Wie was deze Nederlandse Amerikaan die tijdens zijn leven zo luidruchtig van zijn bestaan blijk gaf, die een miljoenen publiek van trouwe lezers aan zich bond, die vele vrienden maar ook vele critici had? Wat rechtvaardigt thans de aandacht voor deze veelzijdige historicus, journalist, illustrator en vooral popularisator aan wie nu in zijn geliefde Veere een tentoonstelling wordt gewijd? In het kort bestek dat mij gegeven is kan ik slechts de contouren van deze vlees geworden brug tussen Nederland en Amerika schetsen, want, zoals de mooie Engelse uitdrukking luidt: "he was larger than life". Eigenlijk was alles groot aan hem. Hij toren de als een vuurtoren boven de meeste van zijn tijdgenoten uit. Met zijn lengte van één meter 90 en een gewicht van ruim 130 kilo, zijn volle maansgezicht en twinkelende grijs-groene ogen die nieuwsgierig de wereld inkeken over zijn hoorngerande bril die op het puntje van zijn vlezige neus hing, was hij een indrukwekkende verschijning, een goedmoedige olifant en zo tekende hij zichzelf ook. Naar zijn zeggen was hij beter thuis in de achttiende eeuw dan in de twintigste. Zijn produktie was gigantisch: hij publiceerde zo'n veertig boeken die naar schatting een oplage van tussen de zes en zeven miljoen bereikten, vertaald werden in ruim twintig talen en over de hele wereld een dankbaar lezerspubliek vonden. Hij illus treerde zijn boeken zelf en daarnaast lever de deze workaholic ontelbare illustraties en artikelen aan vooraanstaande tijdschriften, schreef vele voorwoorden, introducties en hoofdstukken in boeken, hield overal lezin gen en radiopraatjes, en alsof dat nog niet genoeg was, stuurde hij ook nog duizenden brieven naar ontelbare personen overal ter wereld. Zijn vele reizen brachten hem niet alleen naar Europa en Noord-Amerika, maar ook naar Zuid-Amerika, Nieuw-Zeeland, Australië, Azië en Afrika. Deze ware kosmo poliet schatte dat hij reizend drie jaar van zijn leven op de oceaan had doorgebracht. Kortom, het bruiste van activiteit in en rondom deze eenmansfabriek. Hendrik Willem van Loon werd geboren op

Zeeuws Tijdschrift | 1994 | | pagina 66