De toren van het stadhuis te Veere. Illustratie uit: Hendrik Willem van Loon, Van Loon's Lives (New York: Simon and Schuster, 1942). hertrouwden. Zijn drie huwelij ken en zijn samenleven daarna met Jimmie konden niet verhin deren dat Hendrik Willem voort durend andere vrouwen het hof maakte en hen met brieven en telegrammen, waar ook ter wereld, bombardeerde. Jimmie werd zelfs ingeschakeld om Hendrik Willems liefdesbrieven aan zijn vriendinnen te typen. Van 24 liefdesaffaires was zij op de hoogte. Hendrik Willem was vooral gefixeerd op vrouwen voeten en -schoenen. Volgens Van Loons oudste zoon, Henry, waren Hendrik Willems relaties seksueel onbevredigend. De auteur Adriaan van der Veen, die omstreeks 1940 nauwe con tacten met Van Loon onder hield, stelde vast dat de gevier de schrijver "als een hijgend nijl paard, steeds in liefdesnood" elke vrouw op zijn weg achterna zat zonder veel succes overi gens. Jimmie liet Hendrik Willem gelaten begaan en wist uit ervaring dat hij toch steeds weer naar haar terug zou keren. Zelf was Van Loon van oordeel dat hij zich jegens vrouwen gedroeg als de dertiende- eeuwse hoofse ridder die alle vrouwen op een voetstuk zette. Hij had echter na jaren van enorme aanslagen op zijn gevoelens én bankrekening moeten concluderen dat alle pogingen om de ridderlijke benaderings wijze te herstellen op een volstrekte misluk king waren uitgelopen. Niettemin bleef hij de dertiende-eeuwse idealen aanhangen, zo schreef hij in zijn Report to Saint Peter. Na zijn kortstondige relatie met Frances Goodrich, waarmee hij zich publiekelijk te kijk had gezet, ontvluchtte Van Loon Amerika voor enkele jaren om zijn psycholo gische wonden te likken. Hij vestigde zich in Veere en beleefde er van 1928 tot 1932, zo schreef hij later, zijn gelukkigste jaren. In de voorkamer van het 16e-eeuwse huis "de Houttuin" (destijds met een t geschreven) op de Veerse Kaai werkte hij onder meer aan zijn Rembrandt biografie, schreef er een serie artikelen voor de Groene Amster dammer, en enkele stukken voor het Algemeen Handelsblad en de Middelburg- sche Courant. Uiteraard stuurde hij vanuit Veere ook weer gul vele honderden brieven de wereld in die zijn gemoedstoestand van dat moment vastlegden. Zijn briefhoofd was voortaan gesierd met het silhouet van Veere en dat zou tot zijn dood zo blijven. Veere is ook de locatie waar zijn in 1942 gepubliceerde ontmoetingen met de groten der aarde uit de wereldgeschiedenis plaats vonden. Zo ontving hij onder meer zijn grote held Erasmus, Willem van Oranje, Shakespeare, George Washington, Napoleon, Plato, Confucius, Leonardo da Vinci en Thomas Jefferson. Uiteraard is hij zelf, Van Loon, de hoofdpersoon in dit prachtig door hem zelf geïllustreerde boek, dat oorspronkelijk Veerse tafelgesprekken zou heten, maar uiteindelijk als Van Loon's Lives werd gepubliceerd en een mengeling is van feit en fictie. In het woord vooraf bij deze best-sellerschreef hij dat op de vraag: waar kan een beschaafd mens zijn dagen doorbrengen met de geringst mogelijke irri tatie en de maximale innerlijke bevrediging? het antwoord slechts 'Veere' kon luiden. De bekoring van het kleine paradijs was dusda nig, zo hield hij zijn lezers voor, dat "onze arme tijdgenoten die gedoemd waren hun dagen in zulke saaie en fantasieloze gehuchten als Londen, Parijs, New York, of Rio" te slijten, slechts oneindig medelijden opwekten. In één van zijn brieven noteerde hij: "Veere is at times so lovely that it hurts and hurts badly from sheer beauty". Het verblijf van Hendrik Willem van Loon en zijn Jimmie is in Veere, dat toen zo'n acht a negenhonderd inwoners telde, niet onopge merkt gebleven. Het was voor de Veerenaren even wennen aan het excentrie ke stel. De zwaarlijvige man in tweed kos tuum vormde een scherp contrast met de frêle Jimmie die, kortgeknipt en met een onafscheidelijke sigaret in de mond, in een twoseater over Walcheren scheurde, een ongekend fenomeen. Van Loon was bevriend met Lucie van Dam van Isselt, de kunstenares die haar genegenheid voor Veere op velen heeft overgedragen. Al gauw lokte ook Hendrik Willem vele vrien den en bekenden naar Veere. De publici- teitsgevoelige Van Loon was helemaal in zijn nopjes toen hij er in slaagde de toen malige Miss America in Veere te ontvangen. Heel Veere was uitgelopen, de pers voltallig aanwezig en Hendrik Willem liet zich gewillig

Zeeuws Tijdschrift | 1994 | | pagina 70