alle standen met de in Zeeuwse klederdracht gestoken Miss vereeuwigen. Ook e destijds befaamde Australische oceaanvlieger Charles Kingsford-Smith logeerde bij hem in Veere en toen deze met spoed in het Middelburgse hospitaal an zijn blindedarm geopereerd moest worden, zond Hendrik Willem het nieuws aar alle uithoeken van de wereld. Voor een korte periode moesten de Valcherse telegraaf- en telefoonbeambten overuren maken. Journalisten troomden van alle kanten toe en werden door de grote regisseur van dit pers- ebeuren, Van Loon, te woord gestaan. Na zijn genezing vloog Kingsford-Smith met zijn vliegtuig Southern Cross als groet driemaal laag over Veere. De Van Loons hadden een bohémiene levensstijl, zeker voor het Veere van die agen. De deur was altijd open en je kon onaangediend binnen stappen en een I orrel pakken, ook al was er niemand thuis. Er doen vele verhalen over Van Loon e ronde, zoals het onaangekondigde bezoek van prins Hendrik die van Jimmie elf de koffie moest malen en bij afwezigheid van Hendrik Willem als groet ijn handtekening op de muur zette; het prijzengeld dat Van Loon beschikbaar telde voor een grote zeilrace die hij met Frits Philips had georganiseerd voor rnemuidse hoogaarzen die vanaf de Campveerse toren naar Vrouwenpolder en terug moesten varen; de beker die hij gaf ter gelegenheid van een ringrijwed- strijd op het Abdijplein in Middelburg en die groter was dan de bekers ie de gemeente Middelburg en de Provincie Zeeland ter beschikking adden gesteld: de pannekoeken die hij op gezette tijden voor de ïwoners van Veere bakte; de fiets die hij voor algemeen gebruik tegen een boom op de kade had gezet; de verfrissende ochtendduik ie hij gekleed in zwembroek vanaf de kade in de haven maakte; de enveloppen met geld en flessen wijn die hij rond Kerstmis bij men en die het niet breed hadden, op de stoep voor de deur legde; veld wachter Perrels die vlak voor zijn 50-jarig ambtsjubileum dankzij Van oon, die met opzet in de haven urineerde, zijn allereerste bekeuring on uitschrijven en daarna zijn vreugde daarover met Van Loon deelde; enzovoort, enzovoort. Dit alles droeg er toe bij dat Van Loon een evende legende in Veere werd, "een levende vakantie", zoals Greshoff em noemde. Van Loon heeft er, zoals reeds opgemerkt, zijn gelukkig ste jaren beleefd en na zijn terugkeer naar Amerika heeft hij zijn ver bondenheid met Veere op vele manieren geuit: talloze malen duikt de naam Veere in zijn geschriften op, in 1936 schonk hij zijn huis op de aai aan de Nederlands Hervormde gemeente, en zijn huis in Old Greenwich, Connecticut noemde hij "Nieuw Veere". Ook in Van Loons oekillustraties zien we regelmatig het silhouet van Veere. Zonder meer verrassend is dat in het door Van Loon geïllustreerde boekje Christmas Carols de drie wijzen uit het Oosten en de herders zich vol- ens de tekst weliswaar richting Bethlehem spoeden, maar dat de erbij ehorende illustratie er geen twijfel over laat bestaan dat de kribbe an Jezus in Veere stond. iervoor werd al even gewezen op de zestiende-eeuwse humanist rasmus die prominent in Van Loon's Lives op de voorgrond treedt. 'it was niet zonder reden. Niet alleen had Van Loon grote sympathie voor Erasmus, hij vereenzelvigde zich steeds meer met hem, zózeer dat hij zich- elf als de reïncarnatie ervan beschouwde. In het leven van de grote humanist ntwaarde Van Loon parallellen met zijn eigen bestaan: beiden waren in otterdam geboren en hadden een deel van hun schooltijd in Gouda doorge bracht, beiden hadden een ongelukkige jeugd, beiden waren briljante causeurs, beiden waren hypochonders, beiden waren tolerant, beiden waren popularisato- Erasmus in zijn studeervertrek in het stadhuis te Veere. Illustratie uit: Hendrik Willem van Loon, Van Loon's Lives (New York: Simon and Schuster, 1942). 189

Zeeuws Tijdschrift | 1994 | | pagina 71