ngenoegen9 ANGRY OLD MAN Een dag of waf geleden was ik in Den Haag, in de gebouwen van de Tweede Kamer, waar een paar van de deelnemers aan het circus me de stallen wilden laten zien, mis schien wel met de bedoeling me t.a.v. hun capriolen wat gunstiger te stemmen. Ik was nog nooit in het nieuwe gebouw geweest en mijn hart klopte dus vol verwachting. "Je kent het oude Hotel Centraal in de Lange Poten nog wel? Nou, daar moet je naar bin nen, dan pikken we je daar op". Het leek bekend terrein. De Lange en de Korte Poten herdoopten we in de oorlog tot Seyss- Inquart Strasse als eerbetoon aan de manke Reichskommissar en in Centraal had ik diverse malen gelogeerd als ik in Den Haag moest wezen. Dergelijke herinneringen moet je echter nu niet meer meebrengen als je de Residentie bezoekt. Het zal alle maal wel weer goed komen, maar voorlopig is het in dat centrum een grote puinhoop. Ze hebben daar kennelijk fotootjes bekeken van het Bezuidenhout na het bombarde ment en doen dat op hun manier weer na. De geschiedenis moet zich toch herhalen! De taxi leverde me af aan de Hofweg bij een serie dichtgetimmerde gebouwen, die ken nelijk ook op de nominatie stonden aan de verdwijntruc mee te doen, maar ik herkende de ingang van de de Lange Poten, stapte vastberaden op m'n doel af en werd ont vangen door een serie zware glazen deuren plus een paar enorme roltrappen, die me een gevoel van hoogtevrees gaven. Een zelfde gevoel bekroop me trouwens ook bij een bezoek aan de publieke tribune. Zo op het eerste gezicht geloof ik niet, dat de architect erin is geslaagd de kloof tussen bestuurder en bestuurden te verkleinen. Ik zal u echter niet vermoeien met een beschrijving van de gebouwen, die onze bestuurders namens u voor zich zelf heb ben laten aanleggen. Gaat u zelf maar kij ken of neemt u van mij aan dat de dames en heren goed voor zichzelf hebben gezorgd. Het stikt er van de telefoons, faxen, copieerapparaten en tv verbindingen terwijl ook een paar handige achterkamer tjes niet zijn vergeten. Wat ze aan moeter: met die enorme vergaderzaal is me ook nie duidelijk. Alsof we de wereld moeten rege ren! Voor die paar keer per jaar dat er een plenaire vergadering wordt gehouden? Toer er laatst een debatje werd gehouden, waar bij het parlementaire leven van twee minis ters op het spel stond, was een essentiee deel van de vertegenwoordigers zich aan het amuseren bij de "Sterrenshow". De ministers moesten hun biezen pakken. We was aardig om te zien, dat men aan he herschikken was. Sommige fractiekamers werden verkleind, andere werden vergroot Je zag dus voor je ogen hoe de uitslag var de laatste Tweede Kamerverkiezingen ir praktijk werd gebracht. Na afloop van het bezoek -je kunt er uitste kend eten en drinken, dat hoeft wel geer betoog, de Bistro is helemaal niet nodig maakte ik nog een wandelingetje door ver trouwde buurten, die nu nog in tact zijn Voorhout. Denneweg enz. Puur door toeva kwam ik toen in de Kazernestraat terecht eens de ingang van de beroemde Koninklijke Bibliotheek. Het is een tamelijk onooglijk straatje, waar vroeger o.a. wat schrijvers en toneelspelers woonden. Ik moest er dagelijks doorheen om m'n schoo te bereiken en later om op de K.B. te wer ken. In een hoek van dat straatje werd ik getroffen door een vreemd schouwspel Daar stond een aantal zeer oude mannen zeer diep te converseren in kopergroene mantels met grote rollen in hun handen. Ik keek nog eens goed en waarlijk, het waren Neerlands beroemdste rechtsgeleerden, die daar bij het oud vuil waren gezet. Eens sier den hun beeltenissen de bovenrand van het grote bordes, dat met zijn trappen een waardige toegang vormde tot het gebouw van de Hoge Raad aan Het Plein in de Residentie en was ingebed tussen he'

Zeeuws Tijdschrift | 1994 | | pagina 76