voormalige Ministerie van Justitie en het Ministerie van Koionieën, later herdoopt in Ministerie van Overzeese Gebiedsdelen. Van het Ministerie van Justitie heeft men een zijwand laten staan en die dient nu als decoratief element in het geheel van de Kamergebouwen. Als u geluk hebt kunt u van die plek een blik werpen in de schitterende bibliotheek van dat ministerie. Dan weet u waar de originelen worden bewaard van de rollen, die mijn oude mannetjes omklemden. De gebou wen van de Hoge Raad, het fraaie bordes en het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen zijn natuurlijk gesloopt om de Kamerleden alle ruimte te geven. Je moet niet over alles vallen, maar van dat bordes vind ik het wel extra jammer, want voor mij heeft het een zekere historische betekenis. Als niet helemaal toe vallig passant heb ik, weggetrapt door twee leden van de Grüne Polizei, net kun nen zien hoe een 50-tal mensen onder gewapend geleide de trappen werden afgevoerd en in overdekte vrachtwagens werden gestouwd, die, naar men zei, r chting Strafgevangenis Scheveningen verdwenen. Onder hen bevonden zich een aantal Zeeuwen, die voor de illegale Zeeuwse Inlichtingen dienst in Zeeland en in Rotterdam spionagewerk hadden verricht. De meesten kende ik niet, maar twee waren mij zeer goed bekend: Boelo Koens en Werner van Doorninck. Ik heb rog geprobeerd voor hen te pleiten, o.a. door een bezoek aan hun advocaat, Mr Worst en door een ons bekende dokter in te schakelen, van wie we wisten dat hij op dat moment de vrouw van Seyss Inquart behandelde (wat doe je in je zenuwen?), maar het heeft niet geholpen. Ze hebben de doodstraf gekregen en ze zijn gefusilleerd. Toch zie ik ze in gedachten nog die trappen aflopen, ook al zijn er helemaal geen trappen meer en het deed me goed bij de dodenherden king op 4 mei de naam van Werner te horen noemen. Boelo hoort er ook bij. Hij kwam uit Souburg, al studeerde hij op het moment van zijn arrestatie in Delft. En nu eindelijk m'n oude mannetjes. Die staan nog steeds te keuvelen in de Haagse Kazernestraat. Ik heb al gezegd: dat zijn onze grootste rechtsgeleerden en voor zover u dat een zorg zal zijn: bij dat oud vuil staat ook een Zeeuw, die i i 1673 in Middelburg is geboren, in Middelburg op het gymnasium zat en twee maal een Middelburgse huwde. Z'n carrière zocht hij in Den Haag, waar hij op klom tot president van de Hoge Raad van Holland en Zeeland. Hij was een gebo ren sarcast, die met zijn "ooievaartjes" Haagse sociale en politieke toestanden op de hak nam. Als jurist heeft hij naam gemaakt met zijn zgn. kanonschotregel, oie de territoriale wateren definieert als "zover een kanonskogel draagt". Vertaald als "de 3 mijlszone" is die regel tot op heden van kracht. Mogen we zo'n man die een rechtsregel uitdenkt, die het drie eeuwen uithoudt, niet een plaatsje gunnen op een Middelburgs pleintje? Bv. bij de nieuwe rechtbank? Zijn beeld staat nu bij het oud vuil. Dat moet Middelburgs eer te na zijn. Het beeld moet voor een prikje te krijgen zijn. Waar is het bestuur dat een bod doet op deze illustere jurist? Zijn naam is Cornelis Bijnkershoek.

Zeeuws Tijdschrift | 1994 | | pagina 77