Basiliek in Hulst op woensdag 21 september. Geen cantates dit keer maar een mis en wel de Messa di Gloria van Pietro Mascagni (1863-1945). Bovendien wordt van deze componist van de overbekende 'Cavalleria Rusticana' één van z;jn minder bekende opera's 'Pinotta' uit 1932 ten gehore gebracht. Gelukkig komen de kinderen ook aan bod! Zij kunnen zowel luisteren naar speci aal voor hen georganiseerde concerten als naar leeftijdgenootjes in het Nationaal Kinderkoor. Het concert van het Zeeuws orkest op zaterdag 1 oktober om 15.00 uur in Sas van Gent opent met 'Erik's wonderbaarlijke reis'. De kinde ren zullen hun ogen uitkijken en verbaasd staan van de klanken van alle verschil lende instrumenten. Benjamin Brittens 'reisgids' voor en door het orkest 'Young Person's Guide to the Orchestra' is een topper uit de muziekliteratuur. Edwin Rutten maakte een begeleidende tekst en treedt op als verteller. Maar om de geoefende kinderzangstem te horen is het Bevrijdingsconcert op vr jdag 23 september een echte must. In Westdorpe zingt het Nationaal K.nderkoor onder leiding van Silvère van Lieshout een afwisselend en muzikaal hoogstaand programma. Dat is natuurlijk alleen mogelijk door intensieve training van de stem. De circa 30 kinderen krijgen dan ook een uur per week les in solfè- g< stemvorming, algemene muziekleer en repertoirestudie. Bovendien vindt de a werking van de ingestudeerde composities plaats in een frequent terugkerend aantal studieweekends. Slagwerk, piano en orgel vervolmaken dit bijzondere concert. Voor beide concerten geldt een speciale kinderprijs. Hot programma voor het openingsconcert van het Festival blijft een verrassing tot 3 september. De winnaars van het 40e Vocalisten Concours 's Hertogenbosch zullen hieraan hun medewerking verlenen. Begeleid door Het Brabants Orkest zullen zij hoogtepunten uit het opera-, lied- en oratoriumrepertoire laten horen. Een waardige start voor dit rijk geprogrammeerde festival. Afsluitend wil ik in het kader van dit artikel een uitspraak van Johann Adam Hiller uit 1774 voor het voetlicht halen om het belang te onder strepen van juist het luisteren naar een goed ontwikkelde zangstem, een schitterend instrument waar we in alle bovenstaande concerten van kunnen genieten: 'Een goede stem moet hel, rein, sterk, soepel, vast, licht, gelijk en van aanmerkelijke omvang zijn. In het algemeen Is het moeilijk de juiste wijze van toonvorming met woorden te omschrij ven; naar een goede stem te luisteren is beter, dan al datgene te lezen dat al over stemvorming geschreven is'. Literatuur Canne Meijer, C., Zangaanwijzingen door de eeuwen heen, zonder plaats en jaar. Een artikel gebaseerd op een uitgave uit 1949 van Ary Schipper: 'Inleiding tot de Zangmethodiek'. Reinders, A., Sesam Atlas van de zangkunst, Bosch Keuning, Baarn, 1993. Schutte, H.K., 'De zangstem' in: Natuur en Techniek 55, pp. 810-821, 1987. Stewart, R., 'De geest, het lichaam en de rede: een inleiding tot het zingen van oude muziek', speciale bijdrage in bovenstaande Sesam Atlas van de zangkunst. Sundberg, J., The Science of the Singing Voice, N. Ilinois University Press, 1987. Nationaal kinderkoor

Zeeuws Tijdschrift | 1994 | | pagina 9