met opdrachten in het Latijn gesteld, die de verborgen schatten van het eiland moes ten openbaren. Wanneer je nu de kerkto ren van een bepaald dorp in een lijn zag met de Lange Jan van Middelburg, dan was je dicht in de buurt van de schat. Een trouvaille om de school en het zeeuws cul tuurlandschap zo met elkaar te verbinden. Luctor et Emergo Er is maar weinig nodig om bij mij het Zeelandgevoel op te roepen. Een rij paal hoofden is voldoende om direkt de zilte geur van het zeewater te ruiken of de onmetelijkheid van de stranden langs de Walcherse kust weer te herinneren. Hoe verder de paalhoofden in zee stonden des te pokdaliger zagen ze eruit. Als kind liep je De auteur terug in zijn altiid tussen de twee riien Paalhoofden, op geboorteplaats Middelburg zoek naar krabbetjes of andere waterkrui- (1994). pers. Het strand tussen de paalhoofden draagt een nummer. Het staat wel nergens aangegeven, maar iedere vaste bad gast weet het. Je moet tellen vanaf de duinovergang in het dorp, naar het wes ten of naar het oos ten. Wij gingen als gezin altijd naar het 6e westerstrand van Zoutelande, omdat Ome Rinus daar spelletjes organi seerde voor jong en oud. Schatgraven, zandfiguren maken, maar ook touwtrek ken, ringrijden en volleyballen (met scheidsrechter en al). De afstand tus sen de paalhoofden van twee stranden was ook de vaste zwembaan van mijn vader, een prestatie die leek op de zwempartij van Mao in de Jangtze. Wanneer ik een carrillon hoor roept dat direct het carrillon van Veere in herinne ring. Dan zie ik steevast het ranke stadhuis naast de plompe kerktoren. Soms speel ik het piano stuk "La nuit dans une vieille ville" van Alexander Voormolen en dan hoor je hem mijmeren over raadhuis en domkerk. Ik zie ook het haventje bij de Campveerse Toren, met een smalle ingang. Ooit demonstreerde onze legend arische gymnastiekleraar Koers, woonach tig in Veere, op het biljart met een paar bal len hoe je bij stormachtig weer en sterke stroming vanuit de Oosterschelde met je zeilboot moest manoevreren om de haven veilig binnen te varen. Lang voordat het woeste water getemd was door de Veerse dam. Geen stadhuis haalt het bij dat van Middelburg. Natuurlijk,er zijn stadhuizen die er op lijken, zoals dat van Veere en Brugge. Allemaal producten van de gebroeders Keldermans, de bouwers van gotische monumenten. Ik liep of fietste altijd over de Markt. Als ik naar school fiet ste reed ik door het Keldermansstraatje. Op donderdag werd altijd markt gehouden voor het Stadhuis, met steevast een grote groep boeren in zeeuwse klederdracht op de hoek van de markt, voor Café de Vriendschap. Het stadhuis is in al die jaren op mijn netvlies geprent. Daarmee stond het model voor alle stadhuizen. Het stad huis brandde in de oorlog geheel uit. In de jaren na de oorlog heb ik de steenhouwers bezig gezien met de restauratie. In de Vleeshal werden later tentoonstellingen gehouden van Zeeuwse kunstenaars. Onvergetelijk was de expositie van de beelden, gewijd aan de godin Nehalennia, opgevist in de Oosterschelde en afkomstig uit een tempel, die in de buurt van Colijnsplaat stond. Van het stadhuis had den veel families in Middelburg de prent van Heymans hangen. En sla je het curieuze boek van Iman Wilkens "Where Troy once stood" op, dan staat op biz.160 plotseling het stadhuis van Middelburg, als eerbewijs aan Homerus. "Homer was born and died a stone's throw from Middelburg Townhall". lyrisch over Zeeland Het Zeelandgevoel bekruipt me ook als ik Zeeland binnenrijd. Na Bergen op Zoom naar beneden, de polder in, een heuvelrug 222

Zeeuws Tijdschrift | 1994 | | pagina 20