verantwoordelijkheid voor het vrijwilligers werk ligt bij de lokale overheid. Dit uit gangspunt had als achtergrond de consta tering dat vrijwilligerswerk vooral plaats vindt op het lokale vlak. De schaal waarop organisaties in de negentiger jaren opere ren, blijkt vaak de huidige gemeentegren zen te overschrijden. Dit is ook niet geheel verwonderlijk. We zien immers in allerlei maatschappelijke sectoren schaalvergro ting optreden, zoals bijvoorbeeld in het onderwijs en de zorgsector. Dit zal onte genzeglijk een effect hebben op de moge lijkheden en bereidheid van lokale overhe den om het vrijwilligerswerk in die organi saties te blijven steunen. Wellicht zou dit aanleiding voor de Provincie kunnen zijn voor een herbezinning op haar positie in het veld van overheden. Literatuur Adriaansens, H., Vrijwilligerswerk: profiel en signaal. In: Kwant, R.C., (red.) Dat doe je gewoon? Vrijwilligerswerk in sociaal, cultureel en economisch perspectief. De Balie, Amsterdam 1987. Beekhoven, A.P.M., Non-participatie aan vrijwilligerswerk; een verkennend onderzoek naar achter gronden en motieven van mensen die geen vrijwilligerswerk verrichten, NCV, Utrecht 1991. CBS, Vrijwilligerswerk en betaald werk: een duurzaam huwelijk?, Voorburg/Heerlen 1992. CBS, Deelname en tijdsbesteding aan vrijwilligerswerk, Heerlen 1993 Daal, H.J. van, Vrijwilligerswerk en informele hulp in Nederland; een inventarisatie van onbetaald werk buiten het eigen huishouden, in het bijzonder op het gebied van de hulpverlening, NIMAWO, Den Haag 1990. Dijk, J., Omvang en aard van het vrijwilligerswerk in Nederland na 1975, Wetenschapswinkel, Groningen 1987. Dijk, J., R. Boin, Volunteer labor supply in the Netherlands. In: The economist, 141(1993) 3, p. 402-418. GS van Zeeland, Notitie vrijwilligerswerk, Statenstuk nr, 111-1127, Middelburg 1986. Michielse, H.C.M., Tussen solidariteit en caritas. Over de maatschappelijke plaats van vrijwilligers werk. In: H.C.M. Michielse, M.H.C., Cornelis (red.) Tussen eigenbelang en altrusme; over solidariteit en vrijwilligers, Utrecht 1993. Wouw, B.A.J. van der, Vrijwilligers en hun organisaties; een onderzoek onder bevolking enorganisa- ties in de provincie Zeeland, Middelburg 1994, (nog te verschijnen). 228

Zeeuws Tijdschrift | 1994 | | pagina 26