D e zee en het landschap De bijdrage van Nico de Jonge aan de vormgeving van het Zeeuwse landschap van na de oorlog Fragment van 'Het nieuwe landschapsplan voor Walcheren (1946). Fragment van de topografische kaart. Een nieuwe visie op het landschap aan het begin van deze eeuw; het landschap als openbare ruimte Voor de meeste mensen is het land schap een gegeven, iets dat er gewoon is; het alledaagse, de omge ving waarin je opgroeit, woont en werkt. Meestal wordt er niet bij stilge staan dat grote delen van het land schap niet vanzelf ontstaan zijn maar bewust zijn vormgegeven. De disci pline die zich daar beroepsmatig mee bezighoudt is de Tuin- en Land schapsarchitectuur, kortweg Land schapsarchitectuur. Pas in deze eeuw maakte de planning en vormgeving van het landschap een grote ontwik keling door. In het begin van deze eeuw zijn er twee factoren die hebben bijgedragen aan een andere visie op het landschap en de planning en vormgeving van het landschap. In deze periode wordt het landschap steeds meer gezien als openbare ruimte. De maatschappij gaat zich interesseren voor het landschap en de verschillende aspecten van het landschap. Verschillende ontwikkelin gen wijzen ook in deze richting zoals de oprichting van de ANWB, de oprichting van de Vereniging vqn Behoud tot Natuur-monumenten. De Verkade albums van Jac.P. Thijsse zijn er ook een prachtig voorbeeld van. Een tweede belangrijke factor is de opkomst van het planmatig ingrijpen in het landschap. Plan ning en vormgeving worden steeds meer aspecten waar expliciet aandacht voor komt. In 1916 wordt het SBB verzocht om Rijks- MARTIN VAN DEN TOORN waterstaat permanent te adviseren voor de beplantingen langs rijkswe gen en kanalen. Daar zou later de afdeling Landschaps-verzorging en nog later de afdeling Landschaps architectuur uit voortkomen. In NL begint de bewuste aandacht voor de vormgeing van het landschap van de polders met de planning en inrichting van de nieuwe Zuiderzeepolders. In de dertiger jaren wordt begonnen met de Wieringermeer. Maar in die tijd worden ook de eerste plannen gemaakt voor wegen en kanalen (bijv. het Twentekanaal), voor ruilverkave lingen en voor het Amsterdamse Bos. In de provincie Zeeland zijn uit de naoorlogse periode prachtige voor beelden van landschapsplanning en vormgeving te zien. Zeeland heeft, mede door zijn ligging in de Delta, een lange historie van veranderingen en ingrepen in het landschap. Zowel de natuur als de mens hebben daar aan bijgedragen. In de 20e eeuw is het landschap van Zeeland diverse malen ingrijpend gewijzigd door inpolderingen, oor logshandelingen en de ramp in 1953 gevolgd door de deltawerken. Voor het eerst in de geschiedenis zijn der gelijke veranderingen planmatig en bewust vormgegeven. Nico de Jonge leverde als land schapsarchitect een markante bijdra ge daaraan die op tai van plaatsen in Zeeland nog goed te zien is. Hij krijgt in december 1994 de Oeuvre - prijs voor Beeldende Kunst Vormgeving en Bouwkunst voor zijn gehele werk. Zijn eerste opdracht was om een land schapsplan te maken voor Tholen en het verwoeste Walcheren, vóór de oorlog de 'tuin van Zeeland'. 230

Zeeuws Tijdschrift | 1994 | | pagina 28