6 ignalementen ARJEN VAN DEN HOUTEN Schouwen Duiveland en de oorsprong van haar plaatsnamen F. Beekman, H. Uil Uitg. De Koperen Tuin Goes 1994 ISBN 90-72138-35 X 48 blz.geïll. Prijs 24,90 Het klompendansfestival in het stadje Holland in Michigan (U.S.A.). Foto: Max Becher en Andrea Robbins Heeft Moriaanshoofd te maken met een 'moriaan', een zwarte man? Waren er in Brouwershaven veel brouwers? En wie was eigenlijk Neeltje Jans? Aardrijkskun deleraar Frans Beekman en streekarchiva ris Huib Uil is al vaak naar de herkomst van de plaatsnamen op hun eiland gevraagd. In dit boek proberen ze antwoord te geven op alle vragen. Het begrip plaatsnaam wordt ruim opge vat. Niet alleen de namen van dorpen en steden op Schouwen-Duiveland worden verklaard; ook de namen van polders en van de wateren en banken rondom het voormalig eiland komen aan bod. Bijzonder is steeds de vermelding van de dialectnamen. Veel moeite is gedaan alle bij- en spotna men van de dorpen en hun inwoners te achterhalen. Wie worden er bedoeld met steiloren en galgestropers en welke bete kenis schuilt hierachter. Het boek is vlot geschreven en rijkelijk geïl lustreerd met kaarten, gravures en vooral oude foto's. Broedvogels van Zeeland J.W. Vergeer, G. van Zuylen Uitg. KNNV/Stichting Uitgeverij SOVON Utrecht 1994 ISBN 90-5011-067-3 geb. 426 blz., geïll Prijs 59,90 Zeeland kent een rijke en gevarieerde broedvogelbevolking. In dit boek worden maar liefst 24 broedvogelgemeenschap- pen besproken. Allereerst wordt in grote lij nen een antwoord gegeven op de vraag waarom vogel A juist op die ene plek gaat broeden, terwijl vogel B zich daar verre van houdt en de voorkeur geeft aan een ande re plek. Vervolgens komen de vele broed- vogelgemeenschappen aan bod, verdeeld naar soort landschap en type vogel. Zo valt het Grote Lijstertype onder de akkervogel- gemeenschappen. Het Kleine Karekiet- Patrijs-Tjiftjaftype behoort tot de water-en rietvogelgemeenschappen. Tot slot worden de broedvogels per soort besproken. De lezer krijgt algemene infor matie over de diverse broedvogels, waar hij voorkomt en in welke aantallen. Dat laatste is per vogel in één oogopslag te zien op een kaartje van Zeeland. Van elke vogel is ook een foto opgenomen. Broedvogels van Zeeland is een rijke bron van excursie-inspiratie. Daarnaast bevat het voor natuur- en milieu-organisaties een schat aan gegevens waarop natuurbe- schermings- en ontwikkelingsplannen gebaseerd kunnen worden. En dat de natuur die bescherming nodig heeft, blijkt uit het feit dat vogels als de Kemphaan, de Watersnip en de Grote Stern in hun bestaan worden bedreigd. 235

Zeeuws Tijdschrift | 1994 | | pagina 33