Biggekerke in het veelbewogen jaar 1994, Dagboek van Willem Schreijenberg, 3 september - 1 november 1994 E. Schreijenberg, H.J. Vader Middelburg 1994 ISBN 90-9007439-2 "Het geweld wordt steeds sterker, de kin deren gaan schreien en wij zelf zijn ook ongerust. Dan hooren wij de bommen naar beneden suizen en ze slaan vlakbij in, de ruiten vliegen er allen uit, de muren scheuren, deuren worden naar binnen geslagen, het wordt zoo donker als de nacht van stof en rook en we denken dat ons laatste uur heeft geslagen." Op 17 september 1994 wordt Bigge kerke gebombar deerd. Timmerman Willem Schreijen berg uit Biggekerke houdt in die tijd, van Al in 1975 was Middelburg begin september tot eind oktober, een dag een voorbeelstad. boek bij, waarin hij sober en zakelijk ver slag doet van de gebeurtenissen vlak voor de bevrijding van Walcheren. Bodemvondsten uit Goeree- Overflakkee: 25 jaar archeolo gisch en historisch onderzoek door De Motte R. Olivier (samenstelling) Uitg. De Motte Ouddorp 1994 296 blz., geïll. Prijs 39,50 Al 25 jaar houdt de vereniging van ama teurarcheologen De Motte zich bezig met opgravingen op Goeree-Overflakkee. Gedurende deze tijd kwamen er heel wat interessante zaken boven de grond. Hoogtepunten waren de opgraving van een tonput in Goedereede en het blootleg gen van een 13de eeuwse nederzetting bij Ooltgensplaat. In dit boek wordt in het kort het verloop van 25 opgravingen beschreven. Hierbij passe ren tal van interessante historische gege vens en passant de revue. In een apart hoofdstuk wordt ingegaan op de verschil lende soorten aardewerk en de gebruiks waarde ervan. Maar het boek bestaat voor het grootste deel uit een catalogus, waarin alle belangrijke vondsten van de afgelopen 25 jaar zijn afgebeeld en uitvoerig worden beschreven. Het geheel is een mooi naslagwerk, vooral interessant voor de (amateur)archeoloog zelf. Bressiaanse Vissers H.J. de Winde, J.G. Vader, A.Kal Uitg. Pirola Schoorl, 1994 ISBN 90-6455-170-7 296 blz., geïll. Prijs 95,- Vrijwel de hele vissersvloot van Breskens werd tijdens de Tweede Wereldoorlog tot tweemaal toe tot zinken gebracht; de eer ste keer in mei 1940 door de terugtrekken de Franse troepen en aan het eind van de oorlog door de Duitsers. Tijdens het bom bardement van 11 september 1944 werd de visserijbuurt volledig verwoest. Veel informatie over het kleine vissersdorp ging hierbij verloren. Niettemin wisten de schrij vers van Bressiaanse Vissers voldoende gegevens buiten de dorpsgrenzen te ver zamelen om een lijvig boekwerk samen te stellen. Het eerste deel behandelt de geschiedenis van Breskens als woonplaats en vissers haven. De geschiedenis wordt aangevuld met verhalen van vissers zelf. Veel moeite is gedaan om een zo volledig mogelijke lijst te maken van de Bressiaanse vloot. Zeker tweederde deel van het boek wordt in beslag genomen door deze vlootlijst. Hierin wordt een overzicht gegeven van alle vissersschepen, die ooit Breskens als thuishaven hadden, van roeiboot tot kotter. Gegevens als bouwjaar, afmetingen en eigenaar worden hierbij vermeld. Waar mogelijk wordt de vermelding vergezeld van een foto of een tekening. 237

Zeeuws Tijdschrift | 1994 | | pagina 35