Sifflé studeerde rechten, werd 'kandidaat notaris' en was voorbestemd in het voet spoor van zijn vader en opa te treden. Maar helaas, op 28-jarige leeftijd overleed Henri aan tering. Tussen 1828 en 1870 publiceerde Sifflé in tijdschriften als Vriend des Vaderlands, Vaderlandsche Letter oefeningen, Themis, Weekblad voor recht, Mnemosyne en het Taalkundig Magazijn. Tevens schreef hij behalve dichtbundels ook treurspelen waarin zijn aandacht uit ging naar vaderlandse historische figuren als Albrecht Beiling en Filips van Egmond. Sifflé beschouwde zichzelf als een expli ciete vertegenwoordiger van een Nede rlandse culturele traditie. Zijn grote belang stelling voor de natie Nederland en haar 'high culture' verbonden historische inte resse met liberaal patriottisme. Als liberaal voorzag hij een nieuwe samenleving waar godsdienstige dogma's plaats zouden rui men voor een wijsgerig en religieus plura lisme; waar persvrijheid in plaats van cen suur zou heersen; waar aristocraten poli tieke macht zouden overdragen aan mon dige burgers; en waar hysterie, opstand en rebellie voorgoed tot het verleden zouden behoren. Begrippen als 'volksgeest' en 'burgerzin' bekoorden hem en het is dan ook niet verwonderlijk dat Sifflé de liberale overwinning van 1848 toejuichte. Ter gele genheid van het Vrijheidsfeest (vijftien jaar liberalisme) dichtte hij in 1863: Vrijheid doet de volken leven. Hier is elke tong ontboeid: 't woord mag van de lippen zweven, melden wat het hart ontgloeit. Heeft de drukkunst duizend monden, ongestoord mag zij verkonden, wat men denkt en hoopt en vreest. En een Grondwet, mild en heilig, maakt den burger fier en veilig, vieren wij dan het Vrijheidsfeest. journalistieke activiteiten In 1848 was hij betrokken bij de oprichting van de liberale Zeeuwsche Courant, een voortzetting van de Vlissingsche Courant, een dagblad dat sinds haar start in 1834 208 een kwijnend bestaan leidde. Aan he einde van de jaren dertig namen enkelf Zeeuwse liberalen - waaronder Sifflé - df redactionele taken over waardoor Zeelani kennis kon maken met 'het eerste politi seerende blad' van de provincie. Samei met de Arnhemsche Courant en df: Kamper Courant steunde de Vlissingsche het liberalisme van de jurist Dirk Donke Curtius, op dat moment de onbetwiste lei der van het liberalisme in Nederland. De redactie toonde veel belangstelling voo Grondwetswijzigingen, de Troonredes, he vraagstuk van de ministeriële verantwoor delijkheid en de persvrijheid. In 1840 stel de de redactie vast dat haar doel was "he helpen verspreiden van klare begrippen omtrent hetgeen ons staatkundig belanc zoo naar binnen als naar buiten kan bevor deren". Enerzijds toonde men zich ver heugd over de sociale en politieke veran deringen die zich aandienden, maar ander zijds was men nerveus op de hoede voo chaos, hysterie en rampspoed. Opstander en sociale spanningen, zoals die in België Frankrijk, Engeland en Zwitserland aan de dag traden, dienden ten allen tijden te wor den voorkomen. Daarom zou een recht vaardige monarch zich boven de partijer moeten opstellen om wanorde te voorko men: "De eerste en voornaamste wensch is: vrede voor Nederland, naar buiten er naar binnen. Wijsheid, kracht en rechtvaar digheid, bij den Koning, en tot loon hiervan tevredenheid in zijn binnenste, bloei er welvaart van zijn huis, liefde, dankbaarheic en verknochtheid van alle klassen zijns volks". Tevens pleitte de krant voor gelijkberechti ging der joden. Sifflé profileerde zich als de Middelburgse liberaal bij uitstek en schree lange commentaren voor de Vlissingsche Courant. In zijn De Pers in Zeeland 1758- 1900 (1912) noemde Abrahams de betoogtrant van Sifflé 'omslachtig' en 'lang dradig'. Ook Donker Curtius achtte zijn commentaren wat saai en te algemeen van aard en maande de redactie toch wat feller van leer te trekken. Sifflé verweerde zich daarop en wees Donker op het feit dat 'fel heid' geen karaktertrek van het Nederlandse volk genoemd kan worden, want "een hoofdtrek van dat karakter is gewis bezadigheid, respect voor rust en

Zeeuws Tijdschrift | 1994 | | pagina 6