Discografie F.D. Folmer, sonologie (1985). omgezet in muziek. Op het eerste gehoor lijken de composities van Folmer soms eenvoudig. Bij serieuze beluistering blijkt dat Folmer zeer complexe 'muzika le vlakken' met elkaar verweeft. Zelfs composities die de eenvoud van een top 40 hit lijken te kennen, blijken gebaseerd op muzikale ingewikkelde structuren, verrassende wendingen en niet voor de hand liggend orkestraties. Bij het com poneren van zijn muziek gaat Folmer uit van drie zaken: de verbondenheid met de natuur, de ordende en oriënterende werking, en het feit dat zijn muziek als rustpunt kan dienen. Daarnaast telt voor hem één kwaliteitsniveau: perfectie. "Ik stel zelf een kwalitatieve ondergrens. Dat is niet uit te leggen, het is een begrip waar ik alleen zelf inhoud aan kan geven. In de praktijk kan het erop neer komen dat ik aan een bepaalde compo sitie blijf bijschaven tot hij voldoet aan de normen die ik stel. Dat kan weken duren. Er zijn echter ook composities die zich zelf schrijven. Dan gaat alles als het ware van zelf. Door de jaren heen ben ik uiteraard gerijpt. Met dezelfde of zelfs minder middelen kan ik nu meer berei ken dan vroeger. Dat geldt zowel voor de inhoud van een compositie als voor mijn instrumentarium. Wat dat laatste betreft bedoel ik overigens niet dat ik minder hoge eisen aan mijn instrumen ten stel. Ook daarin kan ik een vergelij king maken met een kunstschilder. Een kwalitatief perfect schilderij inspireert tot prestaties. Een goede set up van synthe sizers en aanverwante apparatuur doet dat ook. Vergeten mag echter niet wor den, en dat gebeurt helaas regelmatig, dat ook in de elektronische muziek de musicus centraal staat. Niet mijn compu ter bepaalt hoe mijn composities klinken. Dat doe ik. De computer is er alleen om een perfecte registratie te maken zonder dat ook maar iets van de kwaliteit verlo ren raakt." Omega Sunflower The Heelstone Going Free (Milian) Ulysses Magic Wind The sun sign of cancer Alle titels uitgebracht door Oreade Music. Zeeuws Tijdschrift 21

Zeeuws Tijdschrift | 1995 | | pagina 23