Ontdekking Wenceslas Cobergher Wenceslas Cobergher Gravure door Lucas Vorsterman naar een iconografie van Anthonie van Dijck. (Paris, Musée du Louvre.) de stad vanuit het zuiden heeft afge beeld: het gedeelte dat juist het minst van de beschietingen in 1596 te lijden heeft gehad. Groot was onze verwondering toen bleek dat er in het Palazzo Montecitorio te Rome twee schilderijen van de Vlaamse schilder Wenceslas Cobergher hangen die de stad Hulst tijdens het beleg van 1596 voorstellen. Op het schilderij dat de situatie op 11 juli 1596 weergeeft, trekt het koninklijk leger het land van Hulst binnen. De stad ligt links boven en is vrij globaal geschilderd. Het tweede schilderij dat de eindfase van het beleg op 21 augustus 1596 toont, komt daarentegen als zeer reëel over. Gezien de precisie waarmee Cobergher dit schil derij gemaakt heeft, kan verondersteld worden dat hij vermoedelijk getuige is geweest van het beleg van Hulst. Ook dat hij dit schilderstuk als huldebetoon aan Albertus van Oostenrijk bedoeld heeft want het leger is weergegeven in volle glorie. Het verrassende aan dit schilderij is tevens dat Hulst afgebeeld wordt vanuit het oosten, ongeveer op de plaats waar de tegenwoordige Willem de Zwijgerlaan en de 'Coolstraete' elkaar kruisen. In dit gedeelte van de stad zijn tijdens het beleg ook de ergste verwoestingen aan gericht. De meeste andere afbeeldingen immers tonen Hulst vanuit het zuiden. In de 'Vestingatlas' van Pieter Ie Poivre (een uit Brussel afkomstig ingenieur/ tekenaar die samen met vestingbouw- kundig-ingenieur Meester Jan de Buck uit Gent in 1618 het ontwerp maakte voor de nieuwe vestingwerken) wordt Hulst eveneens vanuit het oosten afge beeld. Vergelijking van deze kaart met het tweede schilderij van Cobergher kan aantonen in hoeverre de werkelijkheid wordt weergegeven, al moet hier natuurlijk ook rekening gehouden wor den met de vrijheden die beide kunste naars zich mogelijk hebben gepermit teerd. Voordat we beide werken met elkaar vergelijken, volgt eerst een korte biografie van Wenceslas Cobergher, gevolgd door een beschrijving van het bedoelde schilderij. Cobergher werd omstreeks 1557 in Antwerpen geboren. In 1573 ging hij in de leer bij schilder Maerten de Vos de Oude. Deze was ook een van de leer meesters van David Remeeus bij wie Cornelis de Vos later in de leer zou komen. Na de dood van zijn moeder in 1579 begaf Cobergher zich naar Italië om zijn kunstenaarsopleiding af te slui ten en kwam hij in de leer bij Cornelis de Smet. Als schilder stond Cobergher in Italië bekend onder de naam 'Maestro Vincenzo Fiammingo'. Behalve schilder was Cobergher numis- maticus, chemicus, vestingbouwkundi ge, waterbouwkundige en architect. Op 12 november 1604 werd Cobergher opgenomen in de hofhouding van de aartshertogen en op 24 december 1605 benoemd tot ingenieur-architect aan het Hof. Tevens was hij geheimschrijver van Albertus van Oostenrijks vrouw Isabella. Projecten van Cobergher die 34 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1995 | | pagina 36