Zeven torenbekroningen Wenceslas Cobergher. 'Het koninklijk leger trekt de elfde juli het land van Hulst binnen. Camera dei Deputati, Palazzo di A/1ontecitorio, Rome. Foto: Fotostudio Cantera Roma. nu nog bestaan, zijn onder andere de bedevaartskerk Onze-Lieve-Vrouw te Scherpenheuvel, de Moeren tussen Veurne en Hondschoote en verschillen de bankgebouwen verspreid over Vlaanderen. Na een lang ziekbed stierf deze homo universalis op 23 november 1634 te Brussel. 'Hulstae Firmis Propugnaculis Duobus II et XL Diebus Expugnatis Augusti Die I Pasciscitur Rex Exercitus' (Plet konink lijk leger sluit op 21 augustus vrede, na de wallen van Hulst, na een beleg van 42 dagen, veroverd te hebben). Deze tekst staat rechtsonderaan in een schild op het schilderij gevat. Het beleg is in een eindfase beland. Vanuit talloze kanonnen wordt er op de stad gescho ten. Bij de Bagijnepoort ontploft een zware buskruitmijn. Rechts staan Spaanse legertenten. Hulst is nauwkeu rig weergegeven. Geheel links een muurtoren. Daarnaast staat de Assepoort met de (standerd)molen van de Minnebrughe. Het eerste gebouw met spitse torenbekroning naar rechts is het Hof van Boudeloo. Daarnaast staat het stadhuis met lantaarn en Brabantse bol in de spits. Naast het stadhuis een gebouw met vermoedelijk een trapto- ren, misschien behorend aan het refugi- um van Drongen of Ter Doest. Vervolgens de St.- Willibrord. Opvallend is de torenspits. (Cobergher schildert een vierkante onderbouw van de toren, De Vos de in 1402 door Laureins van der Leyen gebouwde octogoon). De kerk heeft in 1596 ernstig te lijden gehad van de beschietingen. F. Vermeulen vermeldt in het Bulletin van de Nederlandsche Oudheidkundige Bond (1930): "Andermaal had de kerk ernstig te lijden gehad, en vooral de toren, die in 1600 eene geheel nieuwe bekroning kreeg, blijkens het merkwaar dige bestek, dat ik elders in zijn geheel hoop te publiceren. Ik vermeld er hier slechts uit, dat een boghe in het koor en een boghe inden omghanck by d'orghe- le waren afgeschoten en gevallen, en dat alle de vautheersels waren gheram- poneert. De herstellingswerkzaamheden werden verricht door Jacques van Gulger ('metser') en Hector van Zeeuws Tijdschrift 35

Zeeuws Tijdschrift | 1995 | | pagina 37