Vlimmen". P. Brand merkt in zijn De geschiedenis van Hulst (1972) op dat: "...de kerk en vooral de toren door kanonskogels zo waren gehavend, dat men aan herstel twijfelde". Hij beroept zich hiervoor op de regestenlijst van Stadermann waarin over de toestand waarin kerk en toren verkeerden staat: "...toute déchireé et rompu par Ie canon durant Ie siège, que avec six ou sept mil florens ne seroit restaurable et la tour quasie toute démolie coustenait plus que deux foit aultant veu que aultrement l'en n'y peult en temps pluvieux célébrer Ie service divinMisschien kunnen we nu spreken van zeven torenbekroningen die de kerk in de loop der tijd hebben gesierd in plaats van zes zoals tot op heden wordt aangenomen. Het schip is qua perspectief verkeerd weergegeven. Naast de St.- Willibrord, verder naar achter, staat een toren die gelijkenis vertoont met een soortgelijke toren op het schilderij van Cornelis de Vos. Is het een (bus)kruittoren, een dui- ventoren of een van de torens van de Bollewerckpoort (die dan overigens qua perspectief wel verkeerd gesitueerd is)? Rechts een zicht op het aan de Potte(r)straat gelegen Heilig-Geesthuis met daarachter de gebouwen van het Recollecten-klooster. Achter het Heilig- Geesthuis is geboomte van de klooster tuin der Recollecten zichtbaar. Uiterst rechts het bastion dat bij de Bollewerckpoort ligt. Op het bolwerk staan schanskorven. Op de plaats van de Bollewerckpoort ligt een 'kat'. Pieter Ie Poivre Pieter Ie Poivre heeft meerdere kaarten van Hulst getekend. In een apart kader op de overzichtskaart die het huidige Oost Zeeuwsch-Vlaanderen weergeeft staan van links naar rechts: de Assepoort, de molen van de Minnebrughe, het refugium van Boudeloo, het stadhuis, de twee torens (behorend aan het refugium van Cambron èn Ter Doest?), de St.- Willibrord, de Bagijnepoort, het Heilig- Geesthuis, het Recollecten-klooster en uiterst rechts een standerdmolen. Het afgebeelde ravelijn bij de Assepoort en het ravelijn voor de Bagijnepoort komen overeen met Coberghers versie. Geheel vooraan staat de (standerd)molen van Wenceslas Cobergher. 'Na een beleg van tweeënveertig dagen wordt Hulst op 21 augustus 1596 door het koninklijk leger veroverd. Camera dei Deputati, Palazzo di Montecitorio, Rome. Foto: Fotostudio Cantera Roma. fjK' 36 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1995 | | pagina 38