Het beleg op 20 augustus 1596. Detail kaart uit 1596, getekend door Busschere. Foto: Collectie De Maelstede.. 'Maelstede'. De getijmolen die hier lag is al verdwenen. Een boer is met een paard aan het ploegen. Rechts achteraan ligt fort Nassau. Gelet op de nauwkeurig heid waarmee Pieter Ie Poivre Hulst weergeeft, en de grote mate van over eenkomst met het schilderij van Cobergher, kunnen we voorzichtig con cluderen dat Cobergher een realistisch beeld van het laat-middeleeuwse Hulst geschapen heeft. De overzichtskaart van het beleg van 1596, getekend door Le Poivre op 11 mei 1618 is eveneens belangrijk voor de rangschikking der gebouwen en objecten. Ook deze kaart toont belangrijke overeenkomsten met zowel het detail op zijn eerstgenoemde kaart als met het schilderij van Cobergher. Zelfs de vuurlijnen zijn weer gegeven; mogelijk is ook Le Poivre getuige geweest van het beleg van 1596. De belegering van Hulst in 1596. Met de aanleg van de buiten de stad liggende verdedigingswerken is Prins Maurits na 1591 begonnen. Bovenaan komt de Havengeul via de Bollewerckpoort de stad bin nen. Het gebied ten Zuiden van Hulst is geïnun deerd. Het straten patroon en de bebouwing binnen de stad zijn nauwkeurig weergegeven. Vestingatlas Le Poivre. Foto: Algemeen Rijksarchief Brussel. Rest ons nog de vraag waarom Cobergher Hulst op zijn twee schilderij en zo verschillend heeft afgebeeld. Verschillende verklaringen zijn mogelijk: Cobergher heeft het eerste schilderij uit zijn geheugen en/of op grond van kaar ten van anderen gemaakt. Het kan ook zijn dat de stad Hulst, gezien de ver heerlijking van het Spaanse leger op dit schilderij, een ondergeschikte rol speelt en derhalve vrij summier is weergege ven. Het tweede schilderij is overduide lijk met een kniebuiging naar Albertus van Oostenrijk gemaakt. Het heldhafti ge 'onoverwinnelijke' leger wordt in volle glorie weergegeven, evenals de stad: een waardige tegenstander. P. Stockman en P. Everaers, 'Vlieghende Vaendels'. Hulst in 1596, geschilderd door Wenceslas Cobergher, Hulst 1994. Uitgeverij De Maelstede. ISBN 90- 801634-2-2. Prijs: Fl 34,50 (gewone editie), Fl 99,50 (luxe editie). Hulst tijdens het beleg van 1596. Kader overzichtskaart Oost Zeeuwsch-Vlaanderen uit de vestingatlas van Pieter Le Poivre. Foto: Algemeen Rijksarchief Brussel Zeeuws Tijdschrift 37

Zeeuws Tijdschrift | 1995 | | pagina 39