WATER OVER pnmn EREN Zeeland vroeger en nu. Het verscheen n.a.v. de opening van het nieuwe huis van bewaring te Middelburg uitgave Penitentiaire Inrichtingen Torentijd Middelburg, 14,90). Twee boeken vormen de naweeën van de herdenking in 1993 van een andere historische gebeurtenis, de water snoodramp van 1953: 'Zierikzee Ramp stad' en 'Ooltgensplaat en de ramp van '53'. In 1953 interviewde de journalist G.J. Vorstheuvel Labrand, in opdracht van de gemeente Zierikzee, 175 personen die de ramp in hun stad hadden mee gemaakt. Hij verwerkte de interviews tot een uitgebreid rapport, dat de gemeen te toezond aan GS van Zeeland. De schrijver heeft zijn opdracht ruim geïnterpreteerd, trachtte 'het nageslacht een zo juist mogelijk beeld te geven, van wat Zierikzee (en zijn bevolking) in die veelbewogen tijd heeft beleefd en door gemaakt'. Het heeft meer dan 40 jaar geduurd, voor de Zierikzeeënaars in boekvorm kennis konden nemen van de inhoud van 'Zierikzee Rampstad' (De Koperen Tuin, 79,90). Daarin zijn vele foto's opgenomen van drogist-fotograaf R. ten Kate en enige andere fotografen. Het boek wordt geleverd met een plat tegrond van Zierikzee uit die dagen en 'De Ramp', een tot boekje verwerkte uitgave van een filmstroken die na afloop overal in ons land werd vertoond om een indruk te geven van de gebeur tenissen tijdens de ramp. 'Ooltgensplaat en de ramp van '53' is ontstaan, nadat uitgever Jan Bruijns tij dens de fotoredactie van 'De ramp, een reconstructie' van Kees Slager ken nis-maakte met de uitgebreide foto verzameling van L. Holleman, juwelier en fotograaf te Ooltgensplaat. Deze kreeg indertijd van burgemeester Hordijk de opdracht het dorp uitge breid te fotograferen. Hij trok er met zijn camera op uit en legde alles vast: de doorgebroken dijken, de kadaver opruiming en het afvoer van levend vee, de kookploegen en het schoon maken van de huizen. Een uniek docu ment, vond Jan Bruijns. De uitgever en historicus las de gemeentelijke versla gen en interviewde personen die de ramp hebben meegemaakt en zo kwam hij tot een uitgebreide bege leidende beschrijving van de gebeurte nissen in 'Ooltgensplaat en de ramp van '53' (De Koperen Tuin, f 79,90). Geschiedenis Toen het fotoboekje 'Colijnsplaat in vroeger tijden' verscheen, kwamen er bij C.J. de Waal herinneringen, die hij opschreef en bundelde in 'Lof Uit Liefde, waar gebeurde verhalen uit het rijke dorpsleven van Colijnsplaat en omstreken in de jaren 1935-1950' uit gave in eigen beheer, 14,95). Het bevat 33 hoofdstukken over allerlei voorvalletjes, zoals 'de dominee die niet te verstaan was'. 'Frank van Borselen, ca 1400-1470, het dagelijks leven op zijn hoven in Zeeland en het Maasmondgebied' geeft een gedetailleerd en kleurrijk beeld van de hofcultuur in de late middeleeuwen. Frank van Borselen speelde een belang rijke rol tijdens de Hoekse en Kabeljauwse twisten. In 1433 sloot hij in het geheim een huwelijk met Jacoba van Beieren en werd hij haar vierde echt genoot. Historicus A.A. Arkenbout deed een uitgebreid rekeningenonderzoek en kwam veel aan de weet betreffende het dagelijks leven aan het hof van Heer Frank, o.a. de keuken, het eetgerei en de wijn die er op tafel werd gezet, het schoeisel dat men droeg, de valkerij, de geneeskundige verzorging en het reizen in die tijd. uitgave Stichting Historische Publicaties Roterdamum, 47,50). Henk de Winde beschreef de schepen die in dienst zijn geweest bij de Terneuzense rederij Muller in 'Rederij Willem Muller Terneuzen' uitgave Pirola, 39,50). Het bevat vele foto's van sleepboten met de daarbij behoren de technische gegevens, die echt bedoeld zijn voor de liefhebbers van de Nederlandse scheepvaart. Kunst Op 1 februari bleek bij de bekendma king van de Venz-Kinderboekenprijs 1995 dat afgelopen jaar 'Mondriaan voor beginners' Nannie Kuiper e.a., De Koperen Tuin, 14,90) het op één na best verkochte jeugdboek was in de categorie 13 t/m 16 jaar. De makers hebben het evenwel niet bedoeld als een echt jeugdboek, maar bedoeld voor iedereen die in het kader van het Mondriaan-jaar 1994 kennis wilde maken met Mondriaan en zijn tijdgeno ten, dus ook voor volwassenen'. De 100 best-verkochte boeken van 1994 dingen mee naar de Nederlandse Kinderboe kenprijs, waarvan de uitslag bekend wordt gemaakt in de kinderboe kenweek. Intussen heeft dezelfde uitgeverij nog twee kunstboeken uitgebracht. In 'Stilte over Zeeland' (De Koperen Tuin, Goes, 24,90) geeft historicus en uitgever Jan Bruijns een inlevend beeld van het leven en werk van de Goesenaar Johan Melse (1887-1968). De kunstenaar blonk vooral uit in het maken van houtsneden. Hij vervaardigde onder invloed van evangelisatie-publicist J.H. Gunning J.H.zn., tal van religieuze werken. Johan Melse verbeeldde ook het Zeeuwse landschap. Hij hield van de waterkant en verstilde dorpen en steden. Tevens maakte hij tal van ex librissen. Het hout snijden als ambacht èn kunst en de kunstopvattingen die hij aanhing geven een interessant tijdsbeeld. 'Frangois Ryckhals, een schilderende magiër uit Middelburg' (De Koperen Tuin, 24,90) zal ertoe bijdragen dat deze 17de-eeuwse kunstenaar zijn naam, een deel van zijn oeuvre èn zijn rechtmatige plaats in de kunstgeschiede nis terugkrijgt. Tijdgenoten rekenden hem tot de grootste stillevenschilders. Doordat hij zijn werken cryptisch sig- Zeeuws Tijdschrift 41

Zeeuws Tijdschrift | 1995 | | pagina 43