De encyclopedie van Zeeland - een mislukking? Bert Teunis alias de Angry Old Man Terugkijken op de geschiedenis en het wedervaren van de Encyclopedie van Zeeland is geen onverdeeld genoegen. Het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, dat het boek bij gelegenheid van zijn jubileum aan zijn zegekar wil binden heeft er om uiteenlo pende redenen niet veel eer mee inge legd en kijkt nu met meewarige blik naar een paar honderd onverkochte exem plaren en een schuld aan de provincie van ongeveer een ton. de kleine advertenties in de dagbladen voor nog minder. Zij hadden echter grote uitgeverijen achter zich en kwa men zieltogend over de sloot. Alleen de Winkler Prins overleefde werkelijk. Oosthoek en Larousse zijn nooit meer verschenen. Tussen dit illustere gezelschap van schip breukelingen bevond zich ook de Encyclopedie van Zeeland. Bij het ver schijnen van deel I had het publiek kun nen intekenen op de gehele reeks en dat ook redelijk gedaan, maar niet in zo gro ten getale als was gehoopt. Het kost nu eenmaal moeite om een Zeeuw voor een boekwerk een paar honderd gulden op tafel te laten leggen. De verwachting was echter, dat ze wel over de brug zou den komen als ze het boek eenmaal tastbaar in hun handen hadden en die verwachting is maar mondjesmaat in vervulling gegaan, mede in verband met het bovengenoemde effect van de ency clopedie-malaise. Men leent liever, van de bibliotheek bij voorbeeld en kopieert naar hartelust de relevante bladzijden. Was dit verloop niet helemaal als voor zien, het Genootschap kreeg van de Illuster gezelschap Een financiële strop dus, waarvoor het Genootschap echter slechts zeer ten dele schuld draagt, al wil het mij voorkomen, dat het overlijden van de thesaurier Wagenvoort, die zich vanuit het Bestuur zeer enthousiast en vindingrijk voor de Encyclopedie had ingezet (het verschij nen van deel I maakte hij nog mee), beleidsmatig een ramp op zichzelf was. Zijn opvolgers waren van goeden wille, maar lieten zich meedrijven op de stroom, noteerden de cijfers, maar had den verder geen visie. In de jaren '80 zakte nl. de markt voor encyclopedieën, die onaantastbaar leek te floreren, vrij plotseling in. Het grote publiek, dat zo'n rijtje van 20 delen in z'n kamer zo chic had gevonden, niet om erin te lezen, maar omdat het zo intellectueel stond, haakte plotseling en bloc af. De Summa encyclopedie, die als 'part work' furore had gemaakt, omdat hij uitsluitend kleu renillustraties gebruikte (duizenden!) en net een herdruk overwoog, zette in een vergadering een streep door zijn plannen en keek als grinnikende derde naar het koortsachtige gewriemel van zijn con currenten, die midden in hun oplage zaten en de vervolgdelen aan de straat stenen niet meer kwijt konden. Een Winkler Prins en een Larousse waren op den duur in de winkel en later bij de Slegte voor een derde van de oorspron kelijke prijs te koop en als je keek naar MR9H 2 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1995 | | pagina 4