provincie Rotterdam denken. December 1993/januari 1994 nemen de gemeen tebesturen hierover een beslissing. In drie gemeenten wordt eveneens de optie Zeeland besproken en haalt daar zelfs een raadsmeerderheid. A.J. Grinwis, redacteur van Eilanden-Nieuws, verliest daarbij een deel van zijn geloof in de democratie "omdat 's raads wijs heid meesttijds varieert van ongein tot onbegrip. Ongein over 't Zeeuws meisje dat Goeree-Overflakkee met open armen wacht". Een voorbeeld van onbe grip vindt hij het "wanneer richting Zeeland geredeneerd wordt met als argument 'meer aandacht voor de land bouw', want een Zeeuwse boer krijgt niet méér voor z'n bintjes dan een Flakkeese", zo gramt Grinwis. De raad van Oostflakkee heeft zich alleen over de voorgelegde vraag gebo gen of Goeree-Overflakkee bij de stads provincie gevoegd moet worden. Oostflakkee beantwoord deze vraag noch met ja, noch met nee, omdat van geen van beide de consequenties kun nen worden overzien. Oostflakkee's raad geeft aan dat ze ervoor kiest bij Zuid-Holland te blijven. Gedeputeerde Staten wijzigen na deze uitslag hun aanvankelijke voorstel om de vier Flakkeese gemeenten bij de stads provincie Rotterdam in te delen in het tegendeel. Hiermee wordt dan eveneens rekening gehouden met de mening van de gemeenten die de stadsprovincie Rotterdam gaan vormen: Goeree- Overflakkee hoort hier niet bij. Na overleg tussen Gedeputeerde Staten en de vier Flakkeese gemeenten wordt besloten een ambtelijke werkgroep in te stellen die de gevolgen van een blijven de indeling bij Zuid-Holland, dan wel een mogelijke overgang naar Zeeland in kaart moet brengen. De ingestelde werkgroep brengt in juni 1994 rapport uit. 'Bestuurlijke Positie Goeree-Over flakkee; gevolgen voor Goeree-Over flakkee van indeling bij Zuid-Holland dan wel bij Zeeland' heet dit rapport. Bij de rapporteurs bestaat de indruk dat de overgang van Goeree-Overflakkee naar Zeeland zal leiden tot een toename van de provinciale lasten, die groter is dan hetgeen men aan extra inkomsten zal ontvangen. Deze verschillen worden vooral veroorzaakt doordat Zeeland aan het plafond zit van wat het van het Rijk voor buitenwateren kan krijgen. Als het Grevelingenmeer geheel en het Haringvliet voor de helft aan de provin cie Zeeland worden toegevoegd, bete kent dit daarom een grote financiële last (van enkele tonnen per jaar). Het Zeeuwse en het Zuidhollandse beleid geeft op diverse terreinen ver schillen te zien ten aanzien van financië le inzet, bijvoorbeeld bij de aanleg van fietspaden, de subsidiring van monu menten, beheerstaken van natuurmonu menten en rijdende bibliotheken. Exacte bedragen worden hierbij in het rapport niet genoemd, maar wel wordt de vraag gesteld "of Zeeland de huidige provin ciale financiële inzet op Goeree- Overflakkee kan handhaven". Als Goeree-Overflakkee bij Zuid-Holland blijft, dan zullen er nauwelijks wijzigin gen in de bestaande situatie optreden. Er zullen wel besluiten moeten worden genomen over de indeling van de poli tieregio en de samenstelling van de gemeenschappelijke regelingen zoals de Regionale Hulpverleningsdienst Rijn mond en de G.G.D. Zuidhollandse Eilanden in verband met de vorming van de nieuwe stadsprovincie. Aansluiting bij Zeeland betekent dat het voortbestaan van het kantongerecht, het Interge meentelijk Samenwerkingsverband Goe ree-Overflakkee (ISGO) en het zieken huis Dirksland ter discussie kan komen te staan. Verder zal Goeree-Overflakkee uit het Zuiveringsschap Hollandse Eilanden en Waarden moeten treden, zo valt ver der uit de rapportage af te leiden. Toch blijven er ook na deze uitgebreide rapportage nog veel onduidelijkheden over. Als Goeree-Overflakkee uit samen werkingsverbanden met Rijnmond moet treden, kan dat leiden tot uittredings- kosten. De omvang van deze kosten wordt niet genoemd. Wel is duidelijk dat Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland niet willen betalen, maar ook het minis terie van Binnenlandse Zaken doet nog geen toezegging, terwijl Gedeputeerde Staten wel stellen dat de Flakkeese gemeenten niet de dupe mogen wor den. Het provinciaal bestuur van Zeeland heeft al eerder aangegeven dat Goeree-Overflakkee welkom is, maar dat het ervan uitgaat dat "wie breekt betaalt". Met andere woorden: ook Zeeland wil geen extra kosten voor toe treding van Goeree-Overflakkee. Een andere onzekere factor is de vorm waar in de provincie Zuid-Holland zal voort bestaan. De regio Rotterdam treedt uit de provincie en ook de regio Den Haag overweegt dat te doen. Bovendien bestaan voor de regio Amsterdam soort gelijke plannen. Als dit gebeurt schiet er van Noord- en Zuid-Holland zo weinig over dat samenvoeging van beide pro vincies voor de hand ligt. Voor Zeeland In de maanden november en december 1994 vragen Gedeputeerde Staten de gemeenteraden van het eiland naar hun keus. De gemeenteraad van Oostflakkee kiest als één van de eersten. De VVD spreekt zich hier uit voor Zeeland om tot eilandelijke samenwer king en bestuurlijke eenheid te komen. (Bij de voorgaande keuzen was Oost flakkee de enige gemeente die niet voor Zeeland koos). De PvdA wil echter alles bij het oude houden. Mevrouw Van Dijke overweegt: "Alles werkt nu goed. Moet dat dan veranderen?" De fractie VLO (eigen lijst) kiest voor het eerst voor Zeeland. "Hoewel we gericht zijn op de regio Rijnmond kiezen wij voor Zeeland nu duidelijk is dat de pas naar Rijnmond afgesneden is", zegt P. de Vries namens deze fractie. Breeman (SGP) wijst erop dat de provincie Zuid-Holland ook wordt opgedeeld en kiest voor Zeeland. Voor het CDA zijn het de onzekere financiële consequenties van een keus voor Zeeland die het voor Zuid-Holland doen kiezen. Met een krappe meerderheid van 7 tegen 6 spreekt de raad van Oostflakkee zich uit voor Zeeland. In Goedereede is de gemeenteraad bang voor samenvoeging van Zuid- en Noord- Holland. J. van Oosterom (CDA) zegt: "We krijgen dan regeren op afstand en een provincie van Goeree tot aan Texel". Voor SGP-er Lokker vormt het kleinere inwonertal van Zeeland een belangrijk argument. "In Zeeland vormen we (Flakkeeënaars) meer dan tien procent van de bevolking; in Zuid-Holland heel wat minder", zo overweegt hij. Visserij-, landbouwbelangen en verwantschap vormen verder argumenten om voor Zeeland te kiezen. Voor de raad van Goedereede is Zeeland favoriet met 14 stemmen vóór en slechts 1 stem tegen. Zeeuws Tijdschrift 7

Zeeuws Tijdschrift | 1995 | | pagina 9