Glossarium ackerderen Angoles Varder armitage bandeliers bet brantsattingen castelleun einders dolde esmierenden geherkelozen haneveren mannesien maioer metalen mont onderhandelen slavenhaler (van Angola) hermietenklooster soort gordel die schuin van de schou der afhangt en waar in de zakjes kruit voor het geweer werden gedragen, meer brandschattingen, het losgeld dat het overvalde dorp of stad diende te beta len om niet in de brand gestoken te worden. kastelein, hier in de betekenis van kas teelheer. einders of sintels zijn ronde doorboorde metalen plaatjes die een rinkelend geluid maken. doolde, dwaalde, esmeralden (Sp.), smaragden betekenis niet kun nen vinden. Een (ongetwijfeld zware) lijfstraf. benaming voor zeker krijgsvolk dat geken merkt werd door een grote vechtlust, waarvan als teken een haneveer op het hoofddeksel werd gedragen, maneschijn maior (Sp.) hoofd, hier in de betekenis van belangrijkste, grootste kerk. Gelein bedoelt bron zen. Bronzen kanon nen waren van een beter kwaliteit dan de ijzeren kanonnen, omdat ze meer afvu ringen achter elkaar konden verdragen, mond, hier in de betekenis van geweerloop. ostasij gijzeling (Fr.) ostriiers gijzelaars paniart paander, panier (Fr.), broodmand. ransunen verg. 'ransom' (Eng.), losgeld. Sint Mertenshout Houtsoort die genoemd werd naar de plaats Santa Marta (Columbia), waarvan een rode verfstof werd ver vaardigd. snuter snuiter, soort olie lamp. sticken/stuck stukken, hier in de betekenis van kanonnen. truch trokken. versche verse, een verse rivier is een rivier die drink baar water bevat. valgerde weigerde Literatuur Forest, R.W. de, A Walloon Family in America, Lockwood de Forest and his Forbears, 1500-1848 (New York 1914). Goslinga, C.Ch, The Dutch in the Caribbean and on the Wild Coast, 1580-1680 (Assen 1971). Hartsinck, J.J., Beschrijving van Guiana of de Wilde Kust in Zuid-America (Amsterdam 1770), herdruk 1974. Heijer, H. den. De geschiedenis van de WIC (Zutphen 1994). Laet, J. de, Fiistorie ofte Jaerlijck Verhael van de verrichtinghen der Geoctroyeerde West- Indische Compagnie, 1624-1636. ('s-Gra- venhage 1931/37), Werken Linschoten Vereeniging. Netscher, P.M., Geschiedenis van de koloniën Essequibo, Demerary en Berbice ('s-Graven- hage 1888). Roos, D., Zeeuwen en de Westindische Compagnie (Hulst 1992). Vries, D.P de, Korte historiael ende journaels aenteyekeninge van verscheyden voyagiëns in de vier deelen des wereltsronds, als Europa, Afrika, Asia, ende America gedaen. (1634), herdruk 1911. Wright, I. A. en S.P L'Honoré Naber, Piet Fleyn en de Zilvervloot (Utrecht 1928). Wright, I.A., Nederlandse zeevaarders op de eilanden in de Caraïbische Zee en aan de kust van Columbia en Venezuela, 1621- 1648(9) (Utrecht 1934) Noten 1 Zeeuws Tijdschrift, 45 (1995) 1. Het originele manuscript van Gelein van Stapels bevind zich in het Rijksarchief te Middelburg, Handschriftenverzame ling nr. 182. Met dank aan Victor Enthoven. 10 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1995 | | pagina 12