Trechter 5 Ronald van Dokkum Beeldende kunst in de openbare ruimte 1991 tot heden Ineke Spaander 'Trechter 5 is een stichting die initiatie ven van beeldende kunstenaars steunt en waar mogelijk deze initiatieven uit voert. Tot nu toe heeft Trechter 5 een aantal kunstmanifestaties georgani seerd. Kenmerkend bij deze kunstmani festaties was het gebruik van de ruimte, zowel binnen als buiten. Een locatie voor een manifestatie was in het ene geval een parkeerplaats (de openbare ruimte), in het andere geval werd een gebouw (de binnenruimte) benut. De keuze voor een locatie wordt onder meer bepaald door de dagelijkse gang van mensen." Uit deze omschrijving zou het beeld kunnen ontstaan dat Trechter 5 'ten toonstellingsmaker' is. Dat laatste is beslist niet het geval, de voornaamste doelstelling is: 'Een platform zijn waar beeldende kunsten worden gestimuleerd door voorwaarden te scheppen'. Trechter 5 geeft de gelegenheid tot ten toonstellingen maar de uitgenodigde kunstenaar is en blijft zelf verantwoor delijk voor zijn expositie. In dit artikel zal aan de orde komen hoe Trechter 5 ont staan is, wie de initiatiefnemers zijn, welke manifestaties zij hebben georgani seerd en waar en welke (kunsthistori sche) betekenis Trechter 5 heeft. Trechter 5 is in 1991 in Goes opgericht, maar we moeten verder terug in de tijd voor een verklaring van het ontstaan. Het begin ligt in feite bij Ronald van Dokkum (1958, woont en werkt in 's- Heer Hendrikskinderen). Hij bezocht van 1977 tot 1982 de Akademie St. Joost in Breda. Tussen 1987 en 1989 ging hij rondreizen met kunstwerken, onder andere in Nederland, België en Duits land. Het doel van dit reizen was zijn werk te tonen op 'plekken waar mensen waren', vrij toegankelijke plaatsen in de openbare ruimte zoals straten of plei nen; dus niet binnen de gebruikelijke muren van musea en galeries. Een voor beeld hiervan is Gevelwerk, reizend kunstwerk, van Axel naar Gent, Ant werpen en Köln uit 1988-1989. Essentieel voor het werk van Van Dokkum zijn de ruimte, de zwaarte- Toude Nieuwlant langs de E 312 (1990). Foto: Ronald van Dokkum Zeeuws Tijdschrift 11

Zeeuws Tijdschrift | 1995 | | pagina 13