Beweging Ad Hoe project openbare en voor het publiek vrij toe gankelijke ruimte. De toevallige passant wordt opgezocht op zijn eigen terrein. Ook wil Trechter 5 bij haar manifestaties kaders en/of begrenzingen in de open bare ruimte aanbrengen. Hiermee krijgt het begrip platform een letterlijke bete kenis. Trechter 5 gebruikt hiervoor zowel speciaal ontworpen constructies, als bestaande ruimten. Een voorbeeld van een ontworpen con structie is het in 1991 gerealiseerde pro ject Trechter 5 op het Molenplein te Goes. Van Dokkum en Bakker werkten hier samen met Dave Meyer, Johan Adriaanse en Ineke Otte. Ondanks de zichtbaar gehouden inbreng van de ver schillende kunstenaars, vormde het tota le object een eenheid. Het bindende ele ment was het architectonische kader van de trechtervorm, waarbinnen de afzon derlijke bijdragen waren ondergebracht. Dit kader functioneerde als een platform in zijn letterlijke betekenis. Een project in een bestaande ruimte is De Tafel (1991), dat in de grote vergaderzaal van het voormalige Landbouwhuis aan de Grote Markt in Goes gerealiseerd werd. Een grote vergadertafel die vrijwel de hele zaal in beslag nam, vormde het binden de element in de presentatie van de diverse kunstenaars. Bij alle projecten is het begrip 'bewe ging' van essentieel belang Niet alleen het publiek beweegt, ook de projecten van Trechter 5 zelf zijn continu in bewe ging. Dit varieert van het tonen van pro cessen - het ontstaan van een kunst werk, zoals in Fort Ad Hoe - tot het daadwerkelijk mobiel maken van een kunstwerk in het Cilinder-project (sinds 1993). Een voorbeeld van een project met het thema beweging, dat helaas tot een schetsontwerp beperkt bleef, is Estafette '93. Van Dokkum reisde eind jaren tachtig al rond door België en Duitsland. De E 312 (A 58) vormde ter hoogte van Heinkenszand de locatie voor het project Toude Nieuwlant. Het reizen langs de E 312, die Vlissingen (Zeeland) verbindt met de rest van Nederland en de buurlanden, werd onderwerp van het project Estafette '93. De schetsen van de deelnemende kun stenaars werden in 1992 tentoongesteld in het voormalige Belastingkantoor in Goes. Het plan en de expositielocatie zijn beide kenmerkend voor de ideeën die Trechter 5 wil realiseren. In het zelfde jaar werd De Ruimte Ad Hoc in gebruik genomen, een slooppand aan de Van den Spiegelstraat nr. 15 in Goes. Deze locatie voldeed geheel aan de voorwaarden van Trechter 5. Bij het huis bevond zich een bushalte, de straat lag in de directe omgeving van kantoren en vlak bij een parkeerterrein: er was dus De cilinder in Middelburg (1994). Foto: Ronald van Dokkum Zeeuws Tijdschrift 13

Zeeuws Tijdschrift | 1995 | | pagina 15