volop beweging. Bovendien was het onttrokken aan zijn oorspronkelijke bestemming als woonhuis. De gevel bestond uit een deur met daarnaast een raam. Het raam functioneerde als het gat in een kijkdoos. In de kamer lieten telkens twee kunstenaars hun werken zien. Het doel was hen de gelegenheid te bieden tot een 'tussentijdse werkregi- stratie'. De eerste kunstenaar werd gevraagd, zelf bepaalde deze wie de mede-exposant werd. Het resultaat bestond uit in totaal twaalf opeenvol gende tentoonstellingen die van begin 1992 tot mei 1993 gehouden werden. De verbinding tussen het werk van de twee deelnemende exposanten was een thema, dat varieerde van Over Land schap Binnenskamers door Willy de Houck en Wim Bakker tot Mask of Identity door Douwe Rijpstra en Bon- hansa. Intussen waren meer panden in de Van den Spiegelstraat leeg gekomen. De afbraak voor de geplande nieuw bouw stond voor de deur. Trechter 5 maakte gretig gebruik van deze nieuwe mogelijkheid met een onafwendbaar maar in tijd nog onduidelijk eindpunt: Fort Ad Hoc, of de Opbouw van de Afbraak. De naam verwees naar het idee van 'een fortificatie van beeldende kunst als antwoord op de ad hoe ontwikkelin gen van een bepaald straatbeeld in Goes en de vraag wat er met het gebied gaat gebeuren'. Op 5 juni 1993 ving Fort Ad Hoe aan, de deelnemende kunstenaars mochten zelf bepalen wanneer zij hun werk wilden plaatsen, dus ad hoe. Het kader werd gegeven door over de gevels van de des betreffende panden - niet alle waren op dat moment leeg - een witte band te schilderen, de deuren geel te verven, voor de ramen houten schotten te plaat sen met een kijkgat en het geheel te voorzien van het beeldmerk van Trechter 5, de trechtervorm. De binnenruimten kregen een gele kleur, enkele deelne mers kozen voor een andere tint. De tentoonstellingen moesten bekeken worden door het kijkgat. De gehele manifestatie liep tot eind 1993. De laat ste installatie, die in december werd gerealiseerd door Henric Borsten, be stond uit een kuub asfalt die tegen de gevel werd gestort. Deze afsluiting van Fort Ad Hoe zorgde nog voor de nodige commotie bij het gemeentebestuur van Goes. Het publiek werd, naast de aan gebrachte kaders, ook geïnformeerd met behulp van affiches. De reacties waren uiteenlopend, maar bleken te vol doen aan de gezochte confrontatie. De Cilinder Het idee van een plek waar door kijkga ten naar kunst gekeken wordt kreeg in het najaar van 1993 een vervolg met de bouw van een mobiele cilinder. De Cilinder is een ijzeren kluis met patrijs poorten op verschillende hoogten, die op allerlei plaatsen in de openbare ruim te neergezet kan worden. De cilinder kan op verschillende wijzen gezien wor den. Voor Van Dokkum heeft hij primair betekenis als object - geel geverfd, drie meter hoog, met een diameter van drie meter - dat zijn eigen plaats opeist in de omgeving en functioneert als een kunst werk. Bakker daarentegen ziet de cilin der in eerste instantie als een goed beveiligde plek waarin kunst getoond kan worden. Beiden hebben gelijk, want de cilinder is de combinatie van een ruimtelijk object en een klein museum. De eerder genoemde verschillende invalshoeken in het denken over kunst bij Van Dokkum en Bakker komen hier opnieuw duidelijk tot uiting. In de cilinder wordt per locatie een ander kunstwerk gepresenteerd, nu niet meer alleen van Nederlandse kunstenaars, maar ook van Belgische. Zo werd Het karretje van de ruimte van Roger Raveel van 6 augustus tot 3 september 1994 geëxposeerd bij het Zeeuws Museum in Middelburg en vervolgens werk van Guy Rombouts en Monica Droste bij de St. Maartensbrug in Goes. In het kader van de culturele uitwisseling tussen Zeeland en Oost- en West-Vlaanderen reist de cilinder met werk van Nederlandse kun stenaars naar Gent (Martin McNamara) en Oostende (Gertjan Evenhuis). De leden van Trechter 5 maken de keuze van de kunstenaars die in de cilinder worden getoond. Zij hechten, naast kwaliteit, veel belang aan de emotionele uitstraling die het werk heeft. Intuïtie speelt een grotere rol dan ratio of alge meen geaccepteerd zijn; dit geldt in wezen voor alle keuzes die Trechter 5 maakt. Framework and invitation projecten Is de Cilinder een permanente en geslo ten constructie voor het presenteren van kunst op openbare plekken, tegelijkertijd organiseert Trechter 5 ook tijdelijke en open constructies als dragers van kunst waarmee de voorbijganger geconfron teerd wordt. Framework and invitation is een voorbeeld van het laatste type, een project dat in de zomermaanden van 1994 op vier verschillende plaatsen in Goes te zien was en dat onderdeel uit maakte van een groter verband, Zomer- beelden. Framework and invitation bestaat uit open constructies die indivi dueel zijn vormgegeven door de Trechter-deelnemers Wim Bakker, Ro nald van Dokkum, Ineke Otte en Gerard Marinus Verkerke. Bij het project Zomer- beelden hadden zij ieder een kunstenaar uitgenodigd om werk te tonen in het gegeven framework, waardoor nieuwe samenwerkingsverbanden vorm en inhoud kregen. De constructies stonden in eikaars omgeving om zo de onderlin ge relaties zichtbaar te maken. In de maanden september en oktober 1994 nam Trechter 5 met de cilinder in Goes en Framework and invitation op Neeltje Jans deel aan Atol. Dit samen werkingsproject met De Vleeshal (Middelburg), De Watertoren (Vlissin- gen) en galerie Van den Berge (Goes), vond plaats in het kader van de Zeeland Cultuurmaand. Het concept van Atol houdt in het willen zijn van 'een com municatief eiland in de wereld van de kunst'. Kunst is communicatie door het directe contact tussen het kunstwerk en de beschouwer, maar in Atol worden er indirecte verbindingen als tele- en audio-communicatie aan toegevoegd. In 1995 wil Trechter 5 voortgaan op de ingeslagen weg, gebruikmakend van de opgedane ervaringen tijdens Fort Ad Hoc en Framework and invitation. Het plan voor Frame II 95, te realiseren aan het Goese Meer - een stadswijk in aan leg - ligt klaar. Bakker, Van Dokkum en Verkerke zijn bereid een artistieke voor ziening te installeren, waaraan anderen hun bijdragen zullen toevoegen. Er is een open tijdsplan voor het installeren van de werken. Het wachten is op de noodzakelijke goedkeuringen. 14 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1995 | | pagina 16