Kunstenaarsinitiatieven In de korte tijd dat Trechter 5 bestaat, hebben de leden vele en zeer verschil lende manifestaties van hedendaagse beeldende kunst georganiseerd. De realisatie van elk project is steeds nieuw en verrassend. De constante factor bij alle manifestaties is de betekenisgeving aan de doelstellingen. Daarnaast beoogt Trechter 5 de artistieke presentatie op een hoger plan te tillen door samenwer king. Niet de individuele inzet alleen, maar de gezamenlijke inbreng van indi viduen leidt tot een meerwaarde. Het gaat om een bewust gezochte eenheid binnen de diversiteit. In alle opzichten kan Trechter 5 gekarakteriseerd worden als een kunstenaarsinitiatief. In het begin van de jaren tachtig ontstonden vele ini tiatieven van beeldende kunstenaars met als voornaamste doel hedendaagse kunst onder de aandacht te brengen van een breed publiek. De bestaande expo sitiemogelijkheden in musea en galeries waren verre van voldoende om de vele kunstwerken te tonen. Naast de beperk te hoeveelheid ruimte kennen de officië le instellingen een te voren geformu leerd beleid en selectiecriteria, waardoor veel ongezien blijft. Veel kunstenaarsini tiatieven richten zich op het presenteren van werk van nog niet bekende kunste naars, waarbij de nadruk ligt op het experiment en nieuwe ontwikkelingen. De kunstenaarsinitiatieven functioneren vaak als een proeftuin en kunnen een opstap betekenen naar het officiële cir cuit. Door hun wijze van werken berei ken zij een ander publiek. Dat laatste geldt in het bijzonder voor de iniatiatie- ven van Trechter 5, omdat die vrijwel steeds plaats vinden in de openbare ruimte. Uitgangspunt bij de Trechtergroep is mobiliteit en tijdelijkheid. Hierin onder scheidt deze organisatie zich van andere kunstenaarsinitiatieven als bijvoorbeeld Lokaal 01 in Breda, De Fabriek in Eind hoven en W 139 in Amsterdam, die de beschikking hebben over een vast gebouw. Ook Trechter 5 maakt soms gebruik van gebouwen, maar dit komt dan voort uit de gegeven omstandighe den en is geen doel op zich Bij alle pro jecten van Trechter 5 gaat het in de eer ste plaats om het presenteren van kunst werken op plaatsen waar ze door zoveel mogelijk mensen worden gezien. Een breed publiek wordt zo 'ongevraagd' geconfronteerd met hedendaagse beel dende kunst. Het begrip confronteren lijkt mij hier eerder bedoeld als bewust (zichtbaar) maken dan als een letterlijke confrontatie ofwel botsing. Van groot belang voor de uitstraling en het bekend worden van kunstenaarsini tiatieven is de kwaliteit van het gebode- ne. In het begin opereerde Trechter 5 vooral op lokaal niveau en richtte zich op Goes en Zeeland. In 1993 werden de grenzen definitief en mijns inziens te recht verlegd. Goes en omgeving blijven inspireren, maar de deelnemende kun stenaars wonen allang niet meer alleen in Zeeland. De keuze voor kwaliteit heeft het primaat gekregen boven vriendschap. Trechter 5 is een boeiende weg ingeslagen naar de toekomst. Seeing the horizon. Een installatie door Martin Mc Namara voor de cilinder in het Citadelpark in Gent. Foto: Ronald Dekker Zeeuws Tijdschrift 15

Zeeuws Tijdschrift | 1995 | | pagina 17